Så blev det endelig jul og dermed tid til julefrokoster med snaps og måske et stykke med sild.
B.T. blindsmager i år fem billige kryddersild og én dyrere mærkevare for at finde ud af, hvilken du skal købe til din julefrokost.
Som altid får vi hjælp af en veloplagt Thomas Alcayaga, der 'næsten' glædeligt smager på seks kryddersild uden brød.
De billige sild i testen kan alle findes i landets fem største discountkæder, Rema 1000, Netto, Aldi, Fakta og Lidl, og ligger på en cirka kilopris på 80 kroner.
Den dyrere mærkevare er i dette tilfælde fra mærket Glyngøre og koster 131 kroner pr. kilo.
Generelt er Thomas Alcayaga en smule skuffet over niveauet, når det kommer til smagen af krydderier, men ender til syvende og sidst med at blive meget positivt overrasket.
»Den har intensitet, power og vil bare fremad i bussen. Det er en virkelig god kryddersild,« udtaler kogemanden om vinderen.
Se, hvordan det gik til, i videoen i toppen af artiklen.