En besætning på 19 mand sidder lige nu efterladt på et tankskib ud for Aalbæk mellem Skagen og Frederikshavn i Nordjylland. De har hverken brændstof eller proviant, skriver TV 2 Nord.
Besætningen, der ikke har fået udbetalt løn i fire måneder, har i 20 dage ligget for anker i Aalbæk Bugt på tankskibet Natig Aliyev. Nu beder besætningsmedlemmerne, der kommer fra Rusland og Ukraine, om hjælp, efter de danske myndigheder har været ombord på grund af ubetalte regninger.
»Vi har brug for hjælp til at få vores løn og få billetter til at rejse hjem. Flere fra besætningen har allerede afsluttet deres kontrakter,« skriver besætningen til fagforbundet ITF.
Det er rederiet Palmali, der ejer tankskibet. Rederiet skylder i alt besætningen løn for 250.000 dollar, hvilket svarer til ca. 1,5 millioner danske kroner.
Der er dog hjælp på vej til de nødstedte besætningmedlemmer på det tyrkisk/russisk ejede tankskib. Søfartsstyrelsen er nemlig gået ind i sagen, og takket være en forsikring kan de 19 mand få udbetalt deres løn, skriver TV 2 Nord.
»Vi forsøger at gøre, hvad vi kan for at skaffe dem mad og billetter hjem, men vi kan ikke komme om bord på skibet i det her vejr. Vi har svaret på sømændenes mail, men vi har endnu ikke fået noget svar. De er sikkert bange,« siger Morten Bach fra ITF til mediet.
Han har heller ikke hørt tilbage fra rederiet, som han har forsøgt at kontakte angående hjælp med proviant og brændstof.
For blot fire måneder siden var Palmali, som har forretningsmæssige forbindelser til Rusland, involveret i en lignende sag, hvor rederiet havde et skib til at ligge i Aarhus. Her manglede besætningen løn for 134.000 dollar, og skibet var tæt på at blive tilbageholdt.