I en ny vild duel mellem Jonas Vingegaard og Tadej Pogacar var der pludselig en mand med en chipspose, der spillede en bizar rolle.
For da først Pogacar rundede tilskueren, kastede han en håndfuld chips i hovedet på den ekstremt velkørende slovener, der prøvede at undgå det på bedst mulige vis.
Det samme skete for Jonas Vingegaard kort efter, da han kørte forbi manden med chipsposen - og det fatter Jonas Vingegaard intet af, hvorfor han langer ud efter tilskuerne, der både buhede og kastede chips.
»Det er noget mærkeligt noget at gøre. Bliv på vejen og hep på alle. Der er ikke brug for, at du buher af nogen. Jeg forstår ikke, at man tager til et cykelløb og buher af folk og kaster chips på folk,« sagde Vingegaard foran B.T. og den internationale presse.
Foran dansk presse fortalte Vingegaard, at oplevelsen var noget speciel.
»Der blev buhet en del op af den sidste stigning og der blev kastet nogle chips på mig også. Det har jeg aldrig prøvet før. Jeg ved ikke lige, hvordan man skal tage det. Om man skal se det som noget dårligt eller det bare er folk, der hepper på en eller anden skør måde. Det ved jeg ikke,« siger Jonas Vingegaard efter 14. etape, hvor han led et smerteligt tidstab til rivalen.
Efter etapen talte B.T. med Visma-Lease a Bikes sportsdirektør Merijn Zeeman, der raser over episoden.
»Det er helt sindssygt, hvis det passer. Jeg kan ikke sige mere,« siger Zeeman til B.T. efter etapen - læs hele hans reaktion her.
Tadej Pogacar blev også ramt af kastet og forklarer, at han i et sekund gik i panik:
»Jeg tror, det var chips. Det var virkelig pludseligt og tæt på, og min krop gik i panik i et sekund, men det var skørt i dag med fansene. En masse baskiske fans i dag med en masse flag, så i dag var vild,« siger sloveneren.
I suveræn stil vandt Tadej Pogacar 14. etape på toppen af Pla d'Adet med 39 sekunder ned til Jonas Vingegaard. Med bonussekunder på målstregen endte tidstabet med at blive 43 sekunder, som nu gør, at den forsvarende danske Tour-vinder er et minut og 57 sekunder efter Pogacar i gult.
Du kan læse meget mere om 14. etape lige HER.