»Alle skal respektere Roms skønhed.«
Så klart lyder det fra den italienske hovedstads borgmester Virginia Raggi, der har indført et nyt forbud, som freder 40 fontæner i byen fra de mange uopdragne turisters dårlige vaner.
Hun har fået nok af turister, der behandler byens kulturelle hotspots som deres egne hjem.
Det skriver nyhedsbureauet AP.
Det betyder i praksis, at man eksempelvis ikke må sidde på Trevifontænen, som det ses på billederne her. Man må ikke bruge dem til at 'campere', lyder det.
Derudover må man - selvfølgelig - heller ikke køle sine fødder af, vaske sig selv, sit tøj, kæledyr eller kaste ting i fontænerne, udover mønter. Det vil nemlig udløse en heftig bøde på op til 240 euro svarende til 1800 danske kroner.
Borgmesteren oplyste i samme moment, at hun har sat politiet til at være mere opmærksomme på områderne med fontænerne, der kan have historisk eller kunstnerisk betydning.
Bøderne er blevet indført få uger efter, at man i Firenze har valgt at spule trappetrinene til byens historiske kirker for at stoppe turisterne i at sidde og spise der.
Og vi skal ikke langt tilbage før en dansk turist blev taget i, at opføre sig uartigt i Rom.
The Local skrev i april, at en 60-årig dansk kvinde og en 17-årig dansk dreng fik hver en bøde på 450 euro, svarende til ca. 3.350 danske kroner, for at tage fodbad i et af Roms offentlige springvand, Piazza Venezia. Det var hun angiveligt meget utilfredse med.