81 gange.

Det var antallet af gange, som danske F-16 kampfly i 2024 gik på vingerne for at undersøge og følge fly, som fløj ind i Danmarks interesseområder.

Det er det højeste årlige antal aktiveringer af afvisningsberedskabet, skriver Forsvaret.

»Situationen i Østersøregionen er fortsat anspændt på grund af Ruslands angreb på Ukraine, og langt størstedelen af aktiveringerne af afvisningsberedskabet er sket i forhold til russiske fly,« siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen og fortsætter:

»Sammen med vores nordiske allierede samt Polen og Tyskland har vi et særligt ansvar for sikkerheden i regionen, og det er afgørende, at danske kampfly hævder dansk suverænitet, når russiske militærfly truer vores luftrum.«

Oftest er det russiske overvågningsfly, de danske F-16'ere møder, og oberst Søren W. Andersen, der er chef hos Flyvevåbnets Operationscenter, fortæller, at »russerne følger samme regler og generelt opfører sig pænt, når vi møder dem i luften.«

En aktivering af afvisningsberedskabet er ikke lig med en krænkelse af dansk luftrum. En sådan har der slet ikke været i 2024, og den seneste fandt sted i 2022.