Brudeparret, der i går i Kastrup blev smidt af et Norwegian fly på vej til Cypern, er svenskere, og de vil stadig gerne giftes med hinanden.
Parret kommer fra Trollhättan nord for Göteborg og de var taget til Oslo, for at komme med et fly til Cypern, hvor de ville gifte sig på den svenske ambassade. Derefter var planen, at de skulle blive på Cypern i to måneder, hvor de skulle deltage i et bartenderkursus.
Det skriver Aftonbladet.se, der i går aftes mødtes med den svenske 22-årige brud Sara. Hendes kæreste Hampus blev sent i aftes løsladt af dansk politi.
I lufthavnen i Oslo havde parret 12 timers ventetid.
- Da min kæreste og jeg sad og tog en Jägermeister, mødte vi to fyre fra Norge, der skulle til Cypern på ferie. De drak whisky.
Da det blev tid at gå ombord på Norwegians fly var nordmændene og den kommende brudgom blevet fulde.
På turen besluttede en af nordmændene sig for at tisse i flyets midtergang, hvorefter han satte sig på en af personalets stole. Han ville ikke flytte sig igen, og der opstod tumult, der blev voldsom, da nordmandens ven og brudgommen blandede sig.Herefter nødlandede flyet i København og alle fire blev sat af.
De tre mænd blev anbragt i detentionen, Sara forblev på fri fod i København, hvor hun ventede på at Hampus blev løsladt.- Han får lov til at gå, hvis du lover at tage dig af ham, havde den vagthavende hos politiet befalet Sara.
-Vi vil kontakte Norwegian i morgen (i dag, red.) og høre, om vi må komme med et andet fly. Vi har jo betalt 8.000 kroner for turen, og vi har ikke gjort noget forkert, siger Sara.Dansk politi mistænker ikke brudeparret for noget, men det er ikke udelukket at de sammen med nordmændene kan komme til at skulle betale for nødlandingen.
- Forhåbentlig kommer vi af sted til Cypern en af de nærmeste dage. For gifte os skal vi. Og hvis det ikke lykkedes at komme til Cypern, så må det blive et bryllup i København, siger Sara.