Mindst 12 er blevet dræbt i det centrale Europa som følge af de massive vandmasser, der de seneste dage har hærget Tjekkiet, Østrig, Tyskland samt dele af Polen og Schweiz. Forbundskansler Angela Merkel sender en kæmpe nødhjælpspulje til det berørte område i Tyskland.
Oversvømmelserne skyldes, at en koldfront med tør luft og en varmfront med fugtig luft mødes og har låst sig fuldstændig fast over området i Centraleuropa, hvor vandstanden i flere floder er steget med adskillige meter.
I den tyske delstat Sachsen er 10.000 mennesker blevet tvunget ud af deres hjem, mens yderligere 1.000 er blevet evakueret i Bayern. Og ifølge vejrudsigter er det heller ikke helt færdig med at regne endnu, da regnen vil trække ned over Sydøsteuropa de kommende dage, hvor den bl.a. vil ramme Slovakiet og Ungarn.
Da forbundskansler Angela Merkel tirsdag besøgte byen Passau, fik det hende til at love en heftig nødhjælpspulje til ofrene for oversvømmelserne.
I Passau stod floden Donau forleden mere end 12,5 meter over sit normal-niveau. Derfor har soldater stablet sandsække og ryddet mudder det sidste par dage for at få bugt med de kæmpemæssige vandmængder.
- Selvom vandniveauet falder langsomt, vil følgerne kunne mærkes i lang tid. Derfor deles Bayern og regeringen om at stille 100 millioner euro (750 mio. kr.) til rådighed i nødhjælp. Det er et spørgsmål om at skaffe hjælp til folk hurtigt, sagde kansler Merkel ifølge Reuters.
Tysklands transportminister, Peter Ramsauer, har været ude at sige, at han forventer, at skaderne vil koste Tyskland mange hundrede millioner euro.
I Tjekkiet har regeringen erklæret landet i undtagelsestilstand, og særligt den historiske bymidte i Prag er hårdt ramt. Store dele af metro-systemet er under vand, og ifølge officielle meldinger forbliver metroen lukket i flere dage.
Oversvømmelserne bringer mareridts-minder frem fra 2002, hvor 17 mennesker omkom i Tjekkiet, og skaderne løb op i 150 milliarder kroner. Også Tyskland blev dengang hårdt ramt med skader for 100 milliarder kroner.
Ifølge avisen Frankfurter Allgemeine har Bayern brugt 12 milliarder kroner på at sikre sig mod oversvømmelser siden 2002.