91-årige Else Christensen er super-royalist og vil ikke gå glip af Frederik og Marys bryllup. ____simple_html_dom__voku__html_wrapper____>Et fald i vaskekælderen for to måneder siden bevirkede, at Else Christensen brækkede hoften. Men faldet knækkede heldigvis ikke viljen hos den 91-årige superfan af kongehuset.

Hun har sat sig i hovedet, at hun vil opleve Frederik og Marys bryllup den 14. maj. Og sådan bliver det. Det er man ikke i tvivl om efter en time i selskab med hendes smilende gåpåmod.

»Det var godt, jeg ikke døde, for det ville have ødelagt det hele. Nu skal jeg lige overleve Frederiks bryllup, og bagefter skal jeg holde den gående til mit barnebarns bryllup. Sådan sætter jeg mig hele tiden nye mål,« ler Else Christensen over en kop kaffe og en Gammel Dansk.

Mens benene endnu er usikre under hende, er stemmen fast og kraftfuld. Lige nu bliver hun passet og plejet hos en søn i Ganløse, men til daglig bor hun alene i en lejlighed på Nørrebro, hvorfra hun flere gange om ugen tager bussen ind til midtbyen for at nyde folkelivet.

Mødte kong Frederik
Else Christensen har været en ivrig og medlevende royalist siden den sommerdag i 1935, da hendes nu afdøde mand, Axel Christensen, som politimand var udkommanderet til at passe på daværende kronprins Frederik og prinsesse Ingrid ved hjemkomsten fra deres bryllup i Stockholm.

»Axel var med, da de gik i land, og han kom bagefter glædesstrålende hjem og fortalte om, hvor storslået det hele havde været,« fortæller hun.

69 år senere har hun store forventninger til kong Frederik IXs barnebarn og sin egen oplevelse af brylluppet den 14. maj.

»Ja, jeg vil altså overleve Frederiks bryllup, for jeg går vildt meget op i det. Jeg har altid syntes, at han er sådan en pragtfuld fyr. Han har været en skøn dreng, lige fra han var helt lille. De andre i kongehuset er også gode, men de kommer ikke op på siden af Frederik,« fastslår Else Christensen kategorisk fra sin henslængte plads i sønnens lædersofa.

»Frederik har noget helt særligt over sig. Han er ikke spor snobbet og kan begå sig blandt ganske almindelige mennesker. Han er pragtfuld på samme måde som hans morfar, Frederik IX. Jeg synes, han slægter ham på. Han er også folkelig og fuldstændig usnobbet,« tilføjer hun.

Danmarks kommende dronning får heller ikke andet end lutter lovord med på vejen fra den 91-årige monarkist.

»Mary er den rigtige for Frederik og også for Danmark. Hun er lige typen. En pæn og præsentabel pige. Hun bliver alle tiders. Det er kun sundt, at der kommer borgerligt blod ind i kongehuset. Se bare på Alex. Hun er jo en fantastisk pige. Yndig. Hun er gået ind for det hele med brask og bram og har klaret sig fantastisk godt.

Fremover kommer Alex jo nok til at stå i skyggen af Mary, men hun er sikkert også ligeglad. Jeg tror, hun gerne vil være lidt mere privat,« lyder Else Christensens kyndige vurdering.

Kun Katja god nok
Med én undtagelse ville ingen af Frederiks tidligere kærester have bestået den royale test hos Else Christensen.

»Han har jo haft en del kærester på godt og ondt. Det er selvfølgelig godt, at han har prøvet en hel masse, inden han binder sig. Men bortset fra Katja Storkholm synes jeg ikke, at nogen af de andre har egnet sig. Katja var meget sød.

Men hende popsangerinden, Maria Montell! - hende kunne vi da ikke have som dronning,« siger Else Christensen og vrænger.

På sofabordet ligger et par numre af Billed-Bladet, der bryster sig af at være Danmarks royale ugeblad. Bladet har en trofast køber i Else Christensen.

»Jeg læser rub og stub. Jeg har også alle de bøger, der er skrevet om kongehusets medlemmer. Med Billed-Bladet har jeg det ligesom ham manden i TV-reklamen for Ude og Hjemme: Jeg glæææder mig til, at bladet kommer,« ler hun.

Lægerne har lovet hende, at hun kommer til at gå helt normalt igen. Efter uheldet i vaskekælderen gik hun først med rollator, siden med krykker, og nu med stok. Så det går fremad.

»Jeg håber virkelig, at jeg kommer til at gå ordentligt. Jeg kan slet ikke forstå, at jeg er så gammel. Jeg føler mig slet ikke som en 91-årig. Jeg har jo hele tiden noget, jeg skal nå,« siger Else Christensen, der mistede sin mand for ni år siden efter 58 års ægteskab.

»Det var svært. Man er jo ét menneske, når man har været sammen så længe. Jeg havde kun kendt Axel. Vi blev kærester, da jeg var 18 år og forlovet fire et halvt år senere,« fortæller hun.

Med erfaringen fra 58 års lykkeligt ægteskab er der vægt bag Else Christensens ord, når hun rådgiver Mary og Frederik om parlivets faldgruber.

»Man skal lytte til hinanden og tale sammen. Det er klart, at gennem 58 års samliv kan det ikke være idyl alt sammen. Men Axel og jeg kunne altid tale om tingene, og vi kunne ikke drømme om at blive skilt. I dag går man lidt for hurtigt fra hinanden efter min mening,« siger hun.

»Vi glædede os altid til at være sammen og elskede at danse tango..., hov, lige før glemte jeg at sige en enkelt ting: Jeg har altid ryddet op efter børnene. Herregud, det betød jo ikke noget for mig, og så var der harmoni i hjemmet. Men husk når hverdagen kommer: Tal sammen. Det hjælper ikke noget at råbe op,« kommer det formanende fra Else Christensen.

Savner en konge
Som inkarneret royalist af den gamle skole har hun også et par formanende ord til brudgommens mor.

»Monarkiet har på en eller anden måde større betydning, når det er en konge, der regerer. Dronning Margrethe er dygtig, men det bliver aldrig helt det samme. Frederik bliver med garanti en dejlig konge, så hun må gerne abdicere og lade ham komme til. Hvorfor vente,« lyder Else Christensens bramfri råd til landets regent.

Efter brylluppet sætter hun sig sikkert som nyt mål, at hun vil nå at se Frederik som konge, inden hun dør. Dermed vil hun være godt på vej til at runde de 100 år, uanset om Margrethe går af frivilligt, eller naturens gang sørger for Frederiks magtovertagelse.

Else Christensen har ganske vist ikke ubegrænset tid. Men hun lyder som én, der har en ubegrænset vilje.

jla@bt.dk