54-årige Gitte har nu været forsvundet i snart to døgn.
Det oplyser Nordsjællands Politi til B.T.
Allerede søndag blev hun efterlyst af Nordsjællands Politi, efter at hun havde forladt sit hjem lørdag eftermiddag i det, der er blevet beskrevet som »nedtrykt stemning«.
»Hun er ikke fundet endnu,« lyder det mandag formiddag fra politiet kommunikationsafdeling.
B.T. har også været i kontakt med Gittes nevø Mads Hertzum, der på Facebook givet en opdatering på situationen, som B.T. har fået lov til at citere fra.
Her lyder det, at den 54-årige kvinde sidst blev set foran sit hjem i Græsted. Det skete lørdag kl. 13.55. Og så var hendes telefon kortvarigt tændt omkring Blistrup søndag kl. 12.05.
»Det er sidste spor af Gitte, vi har,« lyder det på Facebook fra Mads Hertzum.
Han fortsætter:
»Vores moster elsker at gå lange ture med sin hund Ditlev i skovene omkring Græsted, men vi ved at hun ofte også kan finde på at tage længere væk til fods. Det område vi leder efter vores moster i, er desværre derfor meget stort.«
Ud over politiets eftersøgninger har også flere organisationer hjulpet med at lede efter Gitte.
»Vi vil gerne understrege, hvor glade og taknemmelige vi er over alle dem, der hjælper os. Det er vi så rørte over,« siger nevøen Mads Hertzum til B.T.:
»Det gælder både dem, dem der går rundt og kigger på egen hånd, og dem der prøver at stable noget på benene. Det er rørende at opleve, hvordan folk hjælper.«
Nordsjællands Politi har udsendt følgende signalement af Gitte:
- 54 år, 178 centimeter høj, almindelig af bygning, kort mørkt hår, lys i huden og iført sort T-shirt.
Hvis du ser Gitte eller har oplysninger om, hvor hun befinder sig, kan du kontakte Nordsjællands Politi på 114.