En meget aggressiv tarmbakterie fortsætter med at husere på hospitaler i hovedstadsområdet.

Flere hundrede ældre patienter, der har været indlagt på hospitaler i hovedstadsområdet, er blevet smittet med en aggressiv bakterie, som kan udløse voldsom diarré, og som også menes at være skyld i en stribe dødsfald i løbet af i år.

Det fremgår af opgørelser fra Region Hovedstaden og Patientforsikringen, der netop har besluttet at yde erstatning til efterladte pårørende i de første fem af en række sager, hvor patienter er døde efter at være blevet smittet med tarmbakterien clostridium difficile af typen CD027 under indlæggelse på et hospital.

Patientforsikringen har i alt modtaget 24 anmeldelser med krav om erstatning efter et alvorligt bakterieudbrud i foråret på enkelte afdelinger på især Hillerød, Gentofte, Herlev og Frederikssund hospitaler. 17 af anmeldelserne kommer fra pårørende efter afdøde patienter.

Samtidig viser en opgørelse fra Region Hovedstaden, at bakterien er fortsat med at husere på hospitalerne - også efter udbruddet i foråret.

Til dato er således registreret 465 tilfælde, hvor der enten direkte er påvist eller er mistanke om, at indlagte patienter har været smittet med den pågældende bakterie.

- Det er mere spredt på hospitalerne og er ikke koncentreret på enkelte afdelinger som i foråret. Men bakterien er der altså stadigvæk. Vi gør en masse for at kontrollere og begrænse den, men den er utrolig svær at komme af med, når først den er kommet indenfor på et hospital.

Og da det er en infektion, der rammer ældre patienter, som er svage i forvejen, vil der være et ikke ubetydeligt antal af dem, der dør, siger ledende overlæge Bettina Lundgren fra mikrobiologisk afdeling på Hvidovre Hospital, som overvåger udviklingen på hospitalerne i Region Hovedstaden.

Bakterien blev for første gang i større målestok konstateret på danske hospitaler i marts, hvor der i Region Hovedstaden blev registeret 58 tilfælde, og indtil videre har den kun plaget patienter på hospitaler i hovedstadsområdet og i mindre udstrækning i Region Sjælland, mens hospitaler i Jylland stort set er gået fri.

Hvorfor det forholder sig sådan, kan der ikke gives nogen entydig forklaring på. Eksperter peger på, at det måske skyldes, at man bruger andre former for antibiotika, som kan være den sygdomsudløsende faktor.

Der er også en større befolkningstæthed i hovedstadsområdet, der også var først til at levere et stort antal smittede under den aktuelle influenzaepidemi.

Clostridium difficile har optrådt i udlandet i flere år, hvor den har kostet et stort antal dødsfald og vist sig at være uhyre svær at slippe af med, fordi den er i stand til at »overvintre« i flere måneder på f.eks. sengeheste, dørhåndtag osv. og ikke kan fjernes med brug af traditionelle rengøringsmidler.

Herhjemme har regionerne og Statens Serum Institut sat ind med en række foranstaltninger for at bekæmpe bakterien.

Udviklingen overvåges fra uge til uge, der sættes ind med hurtig diagnostik og behandling, smittede patienter isoleres, og der gøres rent med de mest krasbørstige midler - uden at det endnu er lykkedes at slippe helt af med bakterien.

- Antallet af tilfælde stiger ikke, men det falder heller ikke, så vi har desværre stadig problemer med denne bakterie, som ser ud til at udgøre en særlig udfordring, siger overlæge Kåre Mølbak fra Statens Serum Institut.