Bengt og Mette Sundstrøm, de forhenværende ejer af det konkursramte Lauritz.com, er blevet mødt af en kæmpe millionerstatning.
Det skriver Ekstra Bladet.
Det er de advokater, som har behandlet Lauritz.coms konkurs, der kræver 26,6 millioner kroner i erstatning.
Kuratellet bestående af Rune Derno fra Poul Schmith/Kammeradvokaten og Henrik Selchau Poulsen fra Bruun & Hjejle.
De rejste krav bestrides, lyder det ifølge Ekstra Bladet i redegørelsen.
Advokaterne begrunder kravet med, at ledelsen i kuratellets øjne blandt andet har fortsat driften af selskabet, efter at den burde have været indstillet.
Det gør ifølge kuratorerne ledelsesmedlemmerne erstatningsansvarlige. Det skriver Ekstra Bladet.
Den forhenværende ledelse i Lauritz.com udgøres blandt andet af parret bag auktionshuset, Bengt og Mette Sundstrøm.
Op til Lauritz.coms konkurs var Bengt Sundstrøm bestyrelsesformand, mens Mette Sundstrøm var administrerende direktør.
Tidligere har de to kuratorer desuden anlagt en sag om konkurskarantæne i tre år mod de to og yderligere to medlemmer af den tidligere ledelse.