Situationen i Bangkok er nu så anspændt, at unødvendige rejser til storbyen frarådes.

Udenrigsministeriet fraråder nu på din hjemmeside alle ikke-nødvendige rejser til Bangkok

Se også: Hoteller i Bangkok beder gæsterne flytte

Forleden blev tre thai'er dræbt og 70 andre såret af granat-angrebene under den seneste tids politisk motiverede vold i den thailandske hovedstad. Blandt de sårede var flere udlændinge - herunder en alvorlig forbrændt 26-årig australsk turist.

Advarslen omfatter dog ikke Bangkoks internationale lufthavn, som ligger cirka 30 km fra byen, og som denne gang ikke har været involveret i stridighederne.

Den 22. april 2010 var der i Bangkok flere eksplosioner, efterfulgt af skudvekslinger, bl.a. ved Saladaeng skytrain-station ved den populære turistgade Silom Road.

Situationen er uforudsigelig, fastslår Udenrigsministeriet.

Rådes til største forsigtighed

"Danskere i Bangkok bør holde sig på lang afstand af demonstrationer, større forsamlinger og opbud af politi og militær. Hvis der opstår uroligheder, bør man holde sig inden døre. Danskere bør følge situationen nøje og udvise den største forsigtighed," fastslår ministeriet på sin hjemmeside.

Ifølge Udenrigsministeriet er demonstranternes samlingspunkt det store Ratchaprasong-kryds (Rama 1 – Ratchadamri) og nærliggende gader, hvor Bangkoks største indkøbscentre ligger og mange turister kommer. Også ambassadens visumcenter i Amarin Tower, Ploenchit Road, ligger i dette område, og visumekspeditionen er derfor midlertidigt flyttet til ambassaden.

De thailandske myndigheder oplyste torsdag, at 5 granater var blevet affyret fra gruppen af protesterende rød-skjorter, der kræver regeringens afgang. Rødskjorterne har barrikaderet sig bag dynger af bildæk og spidsede bambus-kæppe.

Oprøret ulmer

"3 mennesker blev dræbt og mere end 70 såret," siger vicepremierminister Suthep Thaugsuban. Han tilføjede, at en M79 granatkaster havde været benyttet ved under angrebet, der blev udløst af en moddemonstration til fordel for premierminister Abhisit Vejjajiva.

"Affyring kom fra et sted bag statuen af kong Rama VI-monumentet, som rødsjorterne har besat," sagde han til pressen.

Der har kun været få og sporadiske sammenstød uden for Bangkok, men lokale myndigheder advarer om, at det kan ske hvor som helst og uden varsel.

En militærtalsmand, Sunsern Kaewkumnerd, har på sin side erklæret, at man helst vil undgå blodsudgydelser, man fastslog samtidig at tålmodigheden med demonstranterne var ved at slippe op og at tiden var inde til at rødskjorterne forlod det populære hotel- og shoppingområde.

Udenrigsministeriet råder danskere i Bangkok til at udvise den største forsigtighed og holde sig på lang afstand af demonstrationer, større forsamlinger og opbud af politi og militær. Hvis der opstår uroligheder, bør man holde sig inden døre.