Fagforening indgår aftale med Moderaterne


To personer forbliver fyret, mens en bliver genansat.
Sådan lyder løsningen, som fagforeningen Djøf er kommet frem til med partiet Moderaterne.
Det skriver Djøf og Moderaterne i en pressemeddelelse.
De to parter har drøftet Moderaternes beslutning om at fyre tre medarbejdere i partiets politiske afdeling.
Fyringerne kom i kølvandet på B.T.s afsløring af, at der var massive problemer med arbejdsmiljøet i Moderaterne.
Problemer så store, at medarbejderne så sig nødsaget til at skrive en indberetning til Arbejdstilsynet.
I pressemeddelelsen skriver de to parter, at der forud for den store mediedækning, men også undervejs, var stor tilfredshed med de fyrede medarbejderes arbejdsindsats.
Dog ændrede det ikke på, at Moderaterne besluttede at genstarte den politiske afdeling med en anden organisering - og dermed nye medarbejdere.
Og nu er der altså landet en aftale, som giver to medarbejdere en fratrædelsesgodtgørelse, mens en bliver genansat efter eget ønske.
Dermed er både fagforeningen og partiet blevet enige om en aftale, som begge parter ifølge pressemeddelelsen er »tilfredse med«.
I pressemeddelelsen lyder det også, at da der er tale om personsager, kan eller vil nogen af parterne udtale sig om aftalens konkrete detaljer, herunder beløb for godtgørelse.