Peter Kildemand er forholdsvis ukendt for de fleste danskere. Men lørdag vandt han sit først speedway-grandprix - endda på hjemmebane på CASA Arena i Horsens foran et stort dansk publikum. Dagen efter sejren var det en glad, men mørbanket vinder, der genoplevede karrierens foreløbige højdepunkt.
Han var nede at ligge i slaggerne i tre omgange og var under pres inden de sidste heat. Men Peter Kildemand troede på sig selv og kørte sidst på aftenen over stregen som vinder af grandprixet i Horsens.
»Jeg er rigtig glad for sejren. Efter at have stået i mange finaler før uden at vinde, så vil jeg godt indrømme, at tiden stod helt stille, da jeg kørte over målstregen. Det var virkelig en forløsning. Og så var det ekstra dejligt, at jeg vandt foran vennerne og familien herhjemme i Danmark,« sagde Peter Kildemand søndag.
Men inden sejren kom i land, skulle den danske speedwaykører gå meget igennem. Tre gange var han nede at ligge på CASA Arena, og han var pludselig presset til at skulle vinde heats:
»Det gav god tænding til de resterende heats, efter jeg var nede. Jeg er gul og blå over hele kroppen i dag, men det mest smertestillende er, at jeg vandt,« siger Peter Kildemand.
Den fynske speedwaykører har kørt mange finaler uden at vinde, men han følte sig klar, da han ventede på startsignalet i lørdagens finale:
»Jeg var så heldig at kunne vælge bane først, så jeg følte mig godt rustet til finalen. Men det lå da i baghovedet, at jeg havde stået i finaler før uden at vinde. Heldigvis kom jeg godt fra start, og jeg fokuserede bare på at køre godt og komme først over stregen,« siger Peter Kildemand.
Grandprixsejren gør Peter Kildemand ekstra motiveret til at vinde løb i fremtiden:
»Sæsonen er jo stadig i gang, og jeg vil køre så godt, jeg kan. Men målet er at blande sig i toppen i næste sæson,« siger lørdagens grandprix-vinder, der ikke har tid til at hvile på laurbærene. Søndag er han allerede på vej til Polen for at deltage i endnu et løb.