Den sidste måned af Fønsbys gravidtet kommer til at foregå på langs
____simple_html_dom__voku__html_wrapper____>____simple_html_dom__voku__html_wrapper____>- For et par dage siden gjorde det pludselig ekstremt ondt, når jeg stod på benene. Det gav et jag i hele kroppen, så jeg var nødt til at støtte mig til noget, siger højgravide Anni Fønsby.
Tv-personligheden, der har termin i maj begyndte så småt at få smerter ved bækkenet for en måned siden. Men da de tog til i styrke, blev Anni Fønsby nervøs og ilede til lægen. Her fik hun diagnosen bækkenløsning.
- Jeg har købt et velcrobånd til at binde under maven. Det, og zoneterapi har hjulpet noget af vejen, men nu har jeg ekstremt stærke smerter, når jeg går, og det er svært at holde på vandet. Det bliver dejligt at komme af med babyen, siger Fønsby.
Hun er blevet beordret til at tage den med absolut ro, indtil hun skal føde. Og i de resterende uger, inden terminen, sørger gemalen for husholdningen.
- Jeg ligger ned og tæller dagene. Imens har Erik taget over herhjemme. Han laver mad og rydder op.
Fønsby havde ingen komplikationer ved sin første fødsel. Da datteren Isabel kom til verden havde Anni Fønsby gang i den store hovedrengøring, samme dag som hun fødte.
Ifølge jordemoder Helle Ella, der driver det private jordemoderfirma Amoxa, er det dog meget udbredt, at kvinder får smerter ved bækkenløsning, i større eller mindre grad.
- Bækkenløsning er en hormonel proces der går i gang, når man bliver gravid. Det bindemiddel, der holder leddene sammen bliver mere elastisk, så knoglerne kan give sig, når man skal kan føde. Den hormonelle proces foregår hos alle, men der er mange, der får bækkenløsning. Nogen har ondt i bækkenet, hvor andre ligefrem skal sidde i rullestol på grund af smerter, siger Helle Ella.
Jordemoderen, der behandler bækkenløsning med bl.a yoga og akupunktur synes at det er ærgeligt, hvis de bækkenplagede kvinder ligefrem er lænket til sengen.
- Man skal lade være at overanstrenge sine led, når man går. Man skal rulle sig ud af sengen om morgenen. Og så skal man få noget akupunktur. Det smertelinder samtidig med, at det styrker knoglerne.