Det kostede den danske tv-og radiovært Mads Steffensen dyrt, da han trykkede på et falsk link fra sit elselskab.
Ligesom mange andre danskere var han udsat for onlinesvindel – men nu fortæller han om svindelnummeret, der startede med, at han troede, der var 2700 kroner på vej retur fra elselskabet.
»Jeg klikker på linket og indtaster mine kortoplysninger. Da det ikke virker første gang, gør jeg det selvfølgelig igen. Først senere går det op for mig, at jeg slet ikke er kunde, hos det elselskab, der skrev til mig,« fortæller Mads Steffensen.
Det gør han i en video, han har lavet i samarbejde med Telenor, hvor han netop er blevet ambassadør for deres kampagne mod digital svindel, 'Vær skeptisk online'.
»Der lærte jeg virkelig en lektie. Når du har fået en lammer, så husker du den,« griner radioværten.
Det lød jo ellers meget godt med et par tusinde tilbage i lommen, synes han.
Men på det korte øjeblik, der går mellem Steffensen opdager sin fejl, og til han spærrer sin konto, har han allerede mistet 8000 kroner.
»Det er jo ikke, fordi man er dum, når man bliver snydt. Dem der bliver ramt, går ind i det med de bedste intentioner – hvad enten det handler om kærlighed eller økonomi. Men desværre er der nogle, der udnytter det,« lyder det i videoen fra Mads Steffensen.