»Jeg er i dag bekræftet i, at jeg tog den rigtige beslutning ved at gå.«
Sådan lyder det fra løsgænger Jeppe Søe, efter det mandag formiddag kom frem, at politikerens gamle parti er i gang med at fyre medarbejdere. Det sker efter flere ugers krise i Moderaterne.
»Partiet slår nu en tyk streg under, at de reelt mener, at det bare er medarbejderne, der er illoyale – og at der ikke er noget at komme efter, mens ledelsen bliver alene tilbage, selvom de ret tydeligt er problemet,« siger han til B.T. og tilføjer:
»De skyder nu endnu flere budbringere og ofre for mobning, sexisme og dårlig ledelse, frem for at pleje sårene, stoppe blødningen og komme ordentligt videre.«
Mandag formiddag kom det frem, at de medarbejdere, der ikke har taget imod ledelsens fratrædelsesaftale i det politiske sekretariat, er blevet fyret.
Det sker efter flere ugers krise i Moderaterne, der startede 30. august, hvor B.T. kunne afsløre, at en række tidligere og nuværende medarbejdere havde indgivet en indberetning til Arbejdstilsynet om et arbejdsmiljø præget af mobning, sexisme og en tyrannisk kultur.
Siden 2. september har medarbejdere i samarbejde med deres fagforening Djøf og ledelsen været i forhandlinger om det videre forløb, der 17. september kulminerede i, at medarbejderne kunne tage imod en fratrædelsesaftale.
En aftale, der gav dem tre måneders løn ud af døren samtidig med, at de skulle underskrive en såkaldt tavsheds- og loyalitetspligt.
Men for de medarbejdere i det politiske sekretariat, der ikke har takket ja til det exit-tilbud, ventede der mandag således en fyreseddel istedet for.
»Topledelsen fyrer alle, som de ikke mener har tiltro til den daglige ledelse. Også folk, der ikke tog imod tilbuddet – og dermed jo ønskede at tage bussen videre et par stoppesteder, måske for at se tiden an,« siger han og fortsætter:
»Én ting er, at man burde have lyttet til medarbejderne, da de havde alvorlig kritik af kulturen og af ledelsen oprindeligt. Det tog man aldrig alvorligt. En anden ting er, at partiet undervejs i forløbet kun har haft fokus på at håndtere partiets fremtid frem for medarbejdernes nutid og udvise lettelse over at miste os, der stod af bussen i tide.«
Jeppe Søe, der forlod Moderaterne efter B.T.s afsløringer, mener desuden, at mandagens skridt viser, at det partiet oprindeligt ville, herunder at skabe en ny politisk kultur med åbenhed og et særligt fokus på fællesskabet, nu er »forsvundet i partiets top«.
»Alt det, gik vi til valg på. Jeg er valgt til de værdier, og jeg tænker at Moderaternes vælgere kan se, at partiet ikke gør det, de lovede,« fastslår han.
Han mener desuden, at det er »de forkerte,« der nu smides af bussen:
»Man ønskede kun at se fremad, men aldrig at se tilbage og finde årsagerne. Man ønskede ikke en undersøgelse, som gik i dybden, men forsøgte at skjule alt. Jeg har set og hørt beviser nok til at vide, hvem der burde smides af bussen. Det er ikke dem, der nu smides ud,« siger han.
B.T. arbejder på en kommentar fra Moderaterne for både Jeppe Søes kritik, samt mandagens nyhed om, at man har fyret flere medarbejdere.
Ifølge B.T.s oplysninger stopper den politiske chef i sekretariatet også med det samme.