I onsdags kunne man under overskriften 'Nej, svenskerne gør ikke som os' læse i B.T., at den fremtidige øgede kontrol ved Danmarks grænser, ifølge de svenske toldmyndigheder, adskiller sig fra den danske model på flere punkter.

Lars Bäckstrom, der er chef for grænsetolden i Sydsverige, sagde blandt andet, at toldvæsenet ved den svenske grænse på Øresundsbroen ikke har noget videoudstyr. 

Det mener Erling Andersen, told-ansvarlig direktør i SKAT, ikke passer.  

- Jeg har indenfor de sidste to år været i dialog med de svenske toldmyndigheder om en udbygning af videoovervågningsfaciliteterne omkring Øresundsbroen. Så, jeg ved ikke, hvor han (Lars Bäckstrom, red.) har det fra. Det er ikke, hvad jeg har oplevet, siger han.

Men er det ensbetydende med, at svenskerne har videoovervågning ved grænsen?

- Ja, det må jeg gå ud fra, når de ønskede sig videoovervågningsudstyr på dansk område for at videoovervåge bilister på vej ind i Sverige. Det kunne så ikke lade sig gøre af andre grunde, men jeg står en lille smule undrende over for, at den svenske toldchef kan sige, man ikke bruger videoovervågning. Det er hvert fald ikke mit indtryk, siger Erling Andersen.

Bt.dk har forsøgt at få en uddybende udtalelse fra Lars Bäckstrom, men han var ikke til at træffe i dag. Vagthavende i Malmø, der styrer toldpersonalet på Øresundsbroen, bekræfter dog Lars Bäckstroms udtalelser.

- Det er rigtigt, vi har ikke videoovervågningsudstyr på Øresundsbroen, fortæller han.

Siden regeringen sammen med Dansk Folkeparti og kristendemokraten, Per Ørum Jørgensen, vedtog aftalen om øget grænsekontrol den 11. maj 2011 har der været en debat på om, hvorvidt aftalen overholder gældende EU-regler.
 
I den forbindelse har regeringen og Dansk Folkeparti sammenlignet med grænsekontrollen i Sverige, som altså ikke har været udsat for samme kritik.

- Efter min bedste overbevisning laver vi kontrol ligesom svenskerne, og det er nøjagtig det samme set-up, som vi arbejder indenfor, siger told-ansvarlig direktør i SKAT, Erling Andersen.