Organisationen Mødrehjælpen har slet ikke penge nok til at hjælpe de rekordmange ansøgere, der har søgt om julehjælp i år.
»Vi kan ikke udbetale til alle, som situationen ser ud lige nu,« siger Ninna Thomsen, som er direktør i Mødrehjælpen.
Ansøgningsfristen for julehjælp i år var i fredags, og der havde Mødrehjælpen fået over 21.000 ansøgninger. Det er 40 procent flere end sidste år og dermed en klar rekord.
Senest har B.T. fortalt om Rikke Skafte, der er mor til to og må finde mad i skraldespande.

»Der er allerede sendte mange ansøgninger afsted til fonde og virksomheder, og mange har allerede bakket op. Men vi er slet ikke i mål endnu i forhold til at hjælpe alle ansøgerne,« siger Ninna Thomsen.
Hun oplyser, at der er en særlig grund til de rekordmange ansøgninger.
»Vi kan se, at mange har angivet stigende priser som grunden til, at de søger julehjælp. Mange har ellers forsvoret, at de vil søge julehjælp, men nu er de så pressede, at de gør det,« siger direktøren og nævner også, at det er nyt, at en del er pressede, selv om de har et arbejde.
Ninna Thomsen fortæller, at de rekordmange ansøgninger nu er ved at blive gennemgået.
»Vi har et grundigt ansøgningsskema for at sikre, at det er dem, der har allermest brug for hjælp, der også får det hos os,« siger Ninna Thomsen.
Også ansøgningerne om julehjælp hos Røde Kors har slået rekord.
I alt har 20.000 børnefamilier i år søgt om julehjælp hos Røde Kors, mens tallet sidste år var 15.000.
Generalsekretær hos Røde Kors, Anders Ladekarl, slår da også fast, at der arbejdes på at skaffe hjælp til ansøgerne. Men de er heller ikke i mål endnu.

Ninna Thomsen fra Mødrehjælpen har da også en klar opfordring til den fungerende regering, der lige nu er i gang med forhandlinger på Chrstiansborg.
»Det er virkeligten trist rekord, vi slår, og jeg kan høre vores kolleger i de andre NGO'er slår deres rekorder på samme måde. Men det kan ikke være NGO'ernes rolle at holde hånden under de fattigste børnefamilier i den her krise. Det skal være en statsopgave,« siger hun og tilføjer:
»Det her et kæmpe vink med en vognstang til politkerne, der simpelthen er nødt til at gøre noget. Det er familier, der er desperate. Folk er nødt til at tage dyre kvivklån på Facebook og springe måltider over.«
B.T. har bedt om en kommentar fra den fungerende socialminister Astrid Krag (S) til eksplosionen i ansøgninger om julehjælp.
Men det har ikke været muligt.
»Vi stiller ikke op pga. regeringsforhandlingerne,« lød tirsdag eftermiddag fra Socialdemokratiets pressevagt, inden der blev indgået en aftale om ny regering.
