Thorning skal passe på, at hun ikke bliver for over-ivrig, lyder vurderingen fra eksperter efter en ellers flot indsats i søndagens tv-duel med statsminister Lars Løkke. Hun afbrød for meget og havde tendens til at blive over-ivrig. Helle Thorning skal passe på, at hun ikke 'bliver for meget' i nogle vælgeres øjne.

Sådan lyder vurderingen fra flere politiske kommentatorer dagen efter den store tv-duel mellem de to statsministerkandidater på DR1.

En debat, som der ellers er bred enighed om, at hun klarede rigtig flot - nogle mener endda, at det var hende, der kom ud som  vinderen.



- I går lignede Helle Thorning for første gang én, der VIL være statsminister. De første to uger har hun indtaget en lidt tilbagelænet rolle og haft en sådan lidt 'jeg-bliver-båret-ind-i-statsministeriet-agtig attitude.

- Thorning kom stærkt ud af den duel. Det var hendes klart bedste i denne valgkamp. Først og fremmest fordi hun havde forladt den lidt nonchalant 'jeg skal nok blive statsminister-agtige'-attitude til fordel for en 'nu-vil-jeg-vinde-agtig holdning.'





Det siger TV2's politiske redaktør, Henrik Qvortrup, som mener, at Thorning var den af de to, der kom stærkest ud af duellen.

Men det er en balancegang for udforderen, mener han, og Helle Thorning skal passe meget på, at hun ikke presser for meget på. 

- Thorning skal passe på. Ivrigheden kan kamme over ind imellem. Hun tromler lidt, siger Henrik Qvortrup, som dog tilføjer, at hun jo ikke står overfor én, der aldrig har været i fjernsynet før.





- Hun står over for en top-professionel, som så bare må give igen. Jeg skal ikke kan sige, om folk kan lide, at hun var så tændt, som hun var. For mig at se var styrken, at hun sendte det signal, at hun vil kæmpe for at blive statsminister, siger Henrik Qvortrup.

Også B.T.'s politiske kommentator Helle Ib hæftede sig ved, at Thorning var tændt.

- Helle Thornings stil er ikke for god, når hun begynder at afbryde for meget. Det, tror jeg ikke, tjener debatten eller hendes selv særlig godt.

Helle Ib er derimod ikke så sikker på, at duellen mellem de to havde en klar vinder. Hun peger på, at Løkke var god, da han pillede oppositionens økonomisk plan fra hinanden, mens Thorning trak mange stik hjem, da hun slog på, at et arbejderparti for og fremmest sørger for at skabe arbejdspladser, og der har regeringen svigtet. 

I virkeligheden tror Helle Thorning ikke, debatten i går vil flytte særlig mange stemmer.

Både Helle Ib og Henrik Qvortrup mener, at Statsminister Lars Løkke på sin side være varsom med sit kropssprog og sine ansigtsudtryk

- Løkkes ulempe er, at man kan se på ham, når han bliver irriteret. Han kan ikke sætte samme pokerfjæs op, som Helle Thorning kan, og som Fogh kunne. Man kan læse hans tanker, og dér synes jeg, Thorning fik ham presset ud, siger Henrik Qvortrup.

Han peger også på, at Lars Løkke har skiftet strategi.

- Løkke har opgivet at vinde på egne fortjenester. Nu er stragetien, at han skal vinde på at gøre danskerne bange for alt det, Helle Thorning kan finde på.

- Nu prøver han dybest set det, Nyrup prøvede i 1998: At gøre vælgerne nervøse for modstanderne. Vi er kommet dertil i valgkampen, hvor det ikke handler om at fremhæve egen kvaliteter. Nu skal man fortælle om det, de andre har gjort forkert, og der spiller Løkke på frygten for det ukendte.