Donald Trump har formentlig ingen anelse om, at hele situationen bliver optaget.

Han er iklædt afslappet tøj, taler i et roligt leje, holder en bunke pengesedler i hænderne og sidder i en golfvogn.

Og så falder den kæmpe sviner til Joe Biden, som bliver fanget på kamera.

Videoen er efterfølgende blevet lækket og offentliggjort hos Daily Beast, og du kan se den lidt længere nede.

Men hvor de fleste andre politikere formentlig frygter negative konsekvenser af, hvad de siger i lækkede videooptagelser optaget under private omstændigheder, så går Donald Trump i en helt anden retning.

Han er tilsyneladende fuldkommen uforstyrret.

I videoen kan man høre Donald Trump henvende sig til en gruppe personer for at spørge dem, hvordan de synes, han klarede sig i tv-debatten mod Joe Biden den anden aften.

Præsident Joe Biden leverede ifølge iagttagere en usammenhængende og svag præstation og er siden kommet under voldsomt pres for at trække sit kandidatur forud for efterårets præsidentvalg.

I videoen afleverer Donald Trump en pengeseddel til en person udenfor billedet, og han modtager positiv respons på sit spørgsmål.

Og så fortsætter han selv med at analysere sin præstation – og sin modstanders.

»Vi slog den gamle, smadrede bunke lort. Han er en dårlig fyr,« siger Donald Trump i videoen.

»Han trak sig bare, du ved – han trækker sig fra løbet. Jeg fik ham ud – og det betyder, at vi nu har Kamala,« siger Donald Trump med henvisning til vicepræsident Kamala Harris.

»Jeg tror, hun kommer til at være bedre. Hun er så dårlig. Hun er ynkelig. Hun er så fucking dårlig,« tordner Donald Trump.

Men den tidligere præsident er ikke færdig med Joe Biden.

»Kan I forestille jer, at den fyr skal håndtere Putin? Og præsidenten i Kina, som er en hård fyr. Han er en hård mand, en meget hård fyr,« siger Donald Trump om Kinas præsident Xi Jinping.

Sådan en video, hvor en kandidat taler ud af posen under private omstændigheder, kunne muligvis gøre skade på de fleste politikere.

Men hvis Donald Trumps modstandere havde håbet på at kunne bruge videoen mod ham, så er han tilsyneladende kommet dem i forkøbet.

I hvert fald har Donald Trump selv efterfølgende postet videoen på sin profil på Truth Social, hvor han har syv millioner følgere.

Ovenpå tv-debatten på CNN mellem Donald Trump og Joe Biden viser meningsmåling fra The New York Times og Siena College, at Donald Trumps føring er vokset. 

Trump har ifølge målingen en opbakning på 49 procent mod Bidens 43 procent, og det er den største føring, han har haft hos firmaet siden 2015, noterer The New York Times sig.

Joe Bidens talskvinde Karine Jean-Pierre har efter den meget omtalte tv-debat onsdag erklæret, at han 'absolut ikke' overvejer at trække sit kandidatur.

Hun peger på, at præsidenten var ramt af forkølelse og jetlag forud for tv-debatten.

Amerikanerne skal til valgurnerne tirsdag den 5. november, men i første omgang ser mange republikanske vælgere muligvis frem til den 10. september, hvor det er planen, at Trump og Biden igen skal stå ansigt til ansigt i en debat på tv.