»Det er så godt som umuligt.«
Presset på Joe Biden har været stigende ovenpå en elendig optræden i en tv-debat, hvor den amerikanske præsident stod ansigt til ansigt over for sin direkte modstander Donald Trump.
Og presset kommer både internt hos Demokraterne og fra omverdenen.
Indtil videre har den klare melding fra Biden-lejren været, at der fortsat er fuld opbakning til den 81-årige præsident.
I stedet har man tilsyneladende overvejet at fyre nogle af hans rådgivere.
Men selv hvis Joe Biden skulle beslutte sig for at trække sig som Demokraternes præsidentkandidat forud for valget i november, så kan de fleste håbefulde kandidater godt opgive drømmen.
Der er nemlig én kandidat, som de ikke kommer til at kunne overhale.
Det er den kontante melding fra Michael Trujillo, som er tidligere topstrateg i to af Hillary Clintons kampagner, i 2008 og 2016, ifølge Reuters.
»Det er så godt som umuligt at vinde nomineringen foran vicepræsidenten,« siger Michael Trujillo således.
Ifølge Reuters slår også syv øvrige, unanvgivne kilder i toppen af ledelsen hos Demokraterne fast, at den nuværende vicepræsident Kamala Harris vil være topkandidat, hvis Joe Biden ender med at trække sig.

Ovenpå Joe Bidens opsigtsvækkende tv-debat har flere andre kandidater ellers været bragt i spil.
Iblandt dem er tre af Demokraternes guvernører, Josh Shapiro, Gavin Newsom og Gretchen Whitmer.
Hvis 59-årige Kamala Harris skulle gå hen og overtage kandidaturet, så vil penge og kampagneorganisationen blive overført til den nuværende vicepræsident.
Ifølge Reuters' kilder er Kamala Harris både den mulige kandidat, som flest amerikanere vil kunne genkende, ligesom hun angiveligt scorer højest i meningsmålinger.
I en meningsmåling offentliggjort tirsdag stod Kamala Harris til at være bagud mod Trump med 42 procent mod 43 procent, hvilket ikke er dårligere end Joe Bidens seneste resultater.
Dertil kommer, skriver Reuters, at Kamala Harris allerede har opnået den rette sikkerhedsgodkendelse.
I en pressebriefing tirsdag sagde pressetalsmand Karine Jean-Pierre fra Det Hvide Hus ifølge Reuters, at præsident Biden bare havde en 'dårlig aften' ved tv-debatten.