Den lokale regering i den afghanske by Kandahar bekræfter, at Taliban har erobret byen. Det skriver Reuters.

Mens forhandlere fra USA, Rusland, Afghanistan, Taliban og flere andre sidder i fredsforhandlinger i Qatars hovedstad, Doha, om situationen i Afghanistan, lider den afghanske regering endnu et nederlag.

Den militante islamistiske bevægelse Taliban hævdede sent torsdag aften, at den havde erobret den afghanske by Kandahar. Det skriver det franske nyhedsbureau AFP.

- Kandahar er fuldstændigt erobret. Mujahedinerne har nået til Martyrpladsen i byens centrum, skrev en talsmand fra Taliban på Twitter.

Den lokale regering i byen bekræfter tidligt fredag morgen, at byen er under Talibans kontrol.

Ifølge AFP siger en kilde på stedet, at regeringsstyrkerne har trukket sig tilbage til en militærbase uden for byen.

Byen er med sine flere end 600.000 indbyggere landets næststørste, og med erobringen kontrollerer Taliban to tredjedele af Afghanistan. Ifølge det amerikanske nyhedsbureau AP er titusindvis af afghanere flygtet fra Kandahar.

Erobringen sker, kort tid efter at USA og andre lande begyndte at trække deres styrker ud af landet.

Blandt de store afghanske byer er det nu kun Kabul, som regeringen for alvor har magten i.

Situationen spidser derfor alvorligt til i Afghanistan.

Torsdag aften udtalte en talsmand fra det amerikanske udenrigsministerium, at regeringen ville sende tropper til Afghanistan for at hjælpe ansatte på den amerikanske ambassade ud af landet. Det er omkring 3000 soldater, der vil blive indsat.

Også Storbritannien sender omkring 600 soldater til Afghanistan for at hjælpe briter ud af landet.

/ritzau/