Der har været talt og skrevet meget om forholdet mellem Jørn Mader og Jørgen Leth, siden førstnævnte blev taget af Tour de France-dækningen på TV 2 i 2003.
Jørgen Leth har eksempelvis skrevet i en bog, at Jørn Mader var jaloux på ham. Og det kan der være en snært af sandhed i.
»Det er korrekt, at der blev nævnt ordet jalousi, og det kan der måske være noget om. Men det var mere, når man var sammen med Jørgen. Her kunne man godt føle sig som en hund i snor,« siger Jørn Mader således i et interview med B.T. og fortsætter:
»Men det var, fordi han skulle tale med alle. Han kendte jo de fleste. Jeg ville sgu bare have ham med videre i teksten og vores program for dagen.«

Jørn Mader og Jørgen Leth var danskernes foretrukne soundtrack hver sommer mellem 1989 og 2003, da det ikoniske makkerpar kommenterede Tour de France sammen på den danske tv-kanal.
Den 74-årige fynbo skjuler ikke, at der har været skænderier mellem de to kommentatorer gennem årene.
»Du skal tænke på, at jeg var sammen med Jørgen fem måneder om året. Vi skulle være på i de mange timer, hvor vi kommenterede. Og det var vi. Bagefter kunne vi godt være lidt trætte og uden energi.«
»Derfor var der perioder, hvor der ikke blev sagt så meget i bilen, fordi vi måske var lidt irriteret på hinanden. Men det er der ikke noget større i, og det er noget, vi griner af, når vi mødes i dag.«
Og selvom det var Jørgen Leth som fortsatte med at gøre karriere i 2003, mens Jørn Mader stille og roligt blev glemt i Danmark, så førte det ikke en misundelse med sig.
Jørgen Leth var nemlig en sand kammerat for Jørn Mader i den efterfølgende periode, som var decideret forfærdelig for den tidligere kommentator af verdens største cykelløb i Frankrig.
»Jeg var ikke skyggen af at være misundelig på Jørgen, fordi han fortsatte. Overhovedet ikke. Det vil jeg ikke sige. Han kunne jo ikke gøre for, hvad der skete med TV 2 og mig.«
»Jørgen var den, som tog sig mest af mig dengang. Han var også rigtig ked af det. Jeg kan huske, at han var på Haiti, da TV 2 valgte at kassere mig. Da vi snakkede sammen, sagde han 'Mader, det er nogle bøller, der har gjort det her'.«

Til trods for op- og nedture gennem makkerparrets mangeårige samarbejde, så har Jørn Mader altid nydt Jørgen Leths selskab – både i kommentatorboksen og på de franske landeveje.
»Der har været mange fantastiske stunder rundt omkring. Og det er selvom, jeg altid skulle køre bilen. Men jeg har selvfølgelig også altid sagt, at jeg var den ældste af os, selvom Jørgen næsten er 10 år ældre end mig,« lyder det afsluttende fra fynboen.
Vi har dog ikke set det sidste til Jørn Mader og Jørgen Leth endnu. De tidligere Tour de France-stemmer kommer nemlig snart med en større bog, mens de ligeledes drager på forårsturné sammen i begyndelsen af 2022.
Jørm Mader fortalte fredag til B.T., hvordan han personligt oplevede afskeden med TV 2 i 2003, og hvad der kunne være årsagen. Hele den historie kan du læse HER.