»Du får et lån«.
Sådan lyder en besked fra Vurderingsstyrelsen, som tusindvis af danskere har modtaget i e-boksen.
»Jeg er ret rystet,« siger én af modtagerne, Jesper Hjuler-Pedersen.
Beskeden er denne uge sendt ud til boligejere, som har betalt for lidt i boligskat.
Pengene skal kradses ind, og myndighederne har valgt at løse opgaven ved at tilmelde skyldnerne et lån.
Framelder man ikke sig selv inden 1. januar, begynder der at løbe renter.
Det har skabt raseri og forargelse, og Jesper Hjuler-Pedersen siger, at hele affæren har været ganske forvirrende.
»Jeg kan ikke huske, om jeg har godkendt, eller hvad jeg har, men jeg forstod jo ikke det, der stod,« siger han.

»Jeg undrede mig over, at jeg skulle tage et lån, og det er skrevet så kringlet, så jeg synes ikke, det var forståeligt.«
Processen med at framelde sig lånet fandt Jesper Hjuler-Pedersen også forvirrende.
»Jeg anede faktisk ikke, hvad det her handlede om, hvis jeg skal være helt ærlig.«
Det er ikke boligejernes skyld, at de har betalt for lidt i skat.
Ifølge DR skyldes det en fejl hos skattevæsenet, som er kommet til at give for store rabatter i boligskatten.
Det er langt fra første gang, at man laver fejl hos skattevæsenet, som ender med at gå ud over borgerne.
Jesper Hjuler-Pedersen, som nu er blevet tilmeldt et lån, er træt af det.
»Nu har vi set på det cirkus i jeg ved ikke hvor mange år,« siger Jesper Hjuler-Pedersen.
Han påpeger som eksempel en række opsigtsvækkende historier fra foråret, hvor danskere var blevet pålagt at betale naboernes ejendomsskat.
Han mener, at skattesystemet i Danmark er blevet »alt for komplekst«, og tvangslånet, som han står overfor, er med til at illustrere det.
»Jeg bliver træt, hver gang de sender mig noget. Alene fordi jeg ærlig talt ikke har hverken tid, overskud, kompetence eller lyst til at sidde og læse og klikke mig ind på en masse volapyk, som jeg ofte ikke fatter en fløjtende fis af.«
B.T. kunne i marts fortælle om danskere, der blev bedt om at gå ind og overføre bittesmå beløb som eksempelvis 16 øre til Skat, fordi de skyldte dem i renter.
De seneste lån har mødt kritik fra begge politiske fløje.
»Det er træls, og jeg kan sagtens forstå, at det som borger kan virke mærkeligt, at man får et lån, man ikke har bedt om,« udtaler skatteminister Rasmus Stoklund i en skriftligt kommentar til B.T. onsdag.
»Vurderingsstyrelsen forventer, at skatterabatten bliver beregnet korrekt fra og med forskudsopgørelsen for 2026.«

