Løvens Hule-firmaet Mr. Beef præsenterer regnskab med blodrøde tal.

Det lykkedes at hente en investering af de større, da onlineslagteren Mr. Beef var med i iværksætterprogrammet Løvens Hule.

Firmaet ernærer sig ved at sælge kødudskæringer via en webshop.

Direktør Ole Østberg gik fra programmet med en investering på 750.000 kroner, de to erfarne investorer Jan Lehrmann og Jacob Risgaard i ryggen og optimisme for fremtiden.

Siden deltagelsen i programmet har selskabet dog fået en del kritisk omtale.

Virksomheden modtog blandt andet kritik fra Fødevarestyrelsen for forkert mærkning af kød og for manglende oplysninger om allergener. 

Ole Østberg afviste dog dengang klagerne og fortalte til B.T., at han mente, at der var tale om en fejl fra fødevaremyndighedernes side.

Efter flere overtrædelser havnede virksomheden på Fødevarestyrelsens liste over virksomheder under særligt opsyn.

Derudover skabte det overskrifter, da de to investeringsløver Jacob Riisgaard og Jan Lehrmann trak sig fra selskabet.

Nu kan virksomheden præsentere et regnskab for 2022 med stort minus i bøgerne.

Mr. Beef gik nemlig ud af 2022 med et resultat på minus 2,8 millioner før skat. 

Det fremgår af virksomhedens regnskab.

Ole Østberg afviser dog, at det negative resultat har noget at gøre med den kritiske omtale.

»Det har ikke haft nogen indflydelse på salget. Ikke det mindste,« siger han til B.T.

Ifølge den vestjyske direktør gik salget nemlig godt i 2022.

»Jeg forholder mig ikke til, hvad folk de taler om. Jeg forholder mig til, hvad tallene siger. Og vi har haft en fornuftig stigning fra 2021 til 2022,« siger han.

Ole Østberg fortæller, at han stadig mener, at meget af kritikken er uberettiget.

»Det er jo sådan, at når man bliver en lidt kendt virksomhed, er der jo nogen, der har lidt misundelse, og laver uberettigede anmeldelser,« siger han.

Ifølge Mr. Beef-direktøren skyldes det negative resultat derimod, at firmaet har været nødt til at udvide på grund af vækst, og at de derfor blandt andet har investeret i nye lokaler.

Derudover skyldes det lunkne resultat generelle prisstigninger og mætning af markedet, siger han.

»Hvad er det første, du sparer på, når renten stiger? Det er den store bøf, « siger han.

Selvom meget af den negative omtale kom i starten af 2023, fortæller bøfdirektøren, at de regner med et godt resultat i 2023.

»Vi har vækstet hver eneste måned, og der er lagt planer for, hvordan vi fortsætter med vækst,« siger han.

Ole Østberg fortæller, at han regner med at have hørt det sidste kritik fra Fødevarestyrelsen.

»Der er ikke så meget at sige – vi har fået fuld kontrol over de ting der,« siger han.