Producenten af det populære chokolademærke Marabou kommer nu med en erkendelse, når det handler om priser. 

Fra både Rema 1000 og senest Salling Group, der driver Netto, Føtex og Bilka, har der været hårde ord mod deres leverandører af forskellige varer.

»Vi er meget opmærksomme på, at det desværre er blevet dyrt at handle dagligvarer de seneste år. Det er drevet af stigende indkøbspriser fra vores leverandører,« lød det tidligere fredag fra Anders Hagh, der er topboss i Salling Group, til B.T.

Særligt priserne for chokolade er steget kraftigt det seneste år.

Ja, ingen andre madvarer er steget mere, viser tal fra Danmarks Statistik.  

Det er verdens største slikfirma, Mondelez, der producerer Marabou, og gigantens nordiske pressekontakt, Øyvind Olufsen, erkender, at det er blevet langt dyrere at producere chokoladen. 

»Vi har oplevet betydelige stigninger i inputomkostninger i hele forsyningskæden. Nøgleingredienser som kakao og kakaosmør er steget kraftigt, og energi-, emballage- og transportomkostningerne er fortsat relativt høje,« siger han og tilføjer:

»Denne kombination af markedsfaktorer betyder, at vores produkter, som er fremstillet på Marabou-fabrikken, er meget dyrere at producere end tidligere.«

Tal fra International Cocoa Organization (ICCO), der er en sammenslutning af flere chokoladeproducerende lande, viser, at priserne for kakao er steget heftigt det seneste år. 

6. februar lå prisen for et ton kakao 71.821 kroner, mens det 2. oktober sidste år var nede på 41.177 for et ton. 

Men slikgiganten mener stadig, at det er dagligvarekæderne, der skal forholde sig til priserne. 

»Som leverandør vil vi understrege, at det ikke er os, der sætter prisen i butikkerne, det gør butikskæderne. Spørgsmål om priser til forbrugerne bør derfor stilles til butikkerne,« siger han.

Hvad vil I nu gøre for, at prisen på Marabou i danske supermarkeder, kommer til at blive billigere?

»Vi har ikke noget at tilføje her. Ifølge konkurrencereglerne kan vi ikke udtale os om fremtidige priser,« siger Øyvind Olufsen