Onsdag løftede det danske kongehus lidt af sløret for kong Frederiks kommende nytårstale.

»Tiden er den sædvanlige, men stedet er ikke. De rykker hjem,« konstaterer kongehusekspert Sebastian Olden-Jørgensen.

Kong Frederiks første nytårstale sendes nemlig som vanligt på årets sidste aften kl. 18. 

Men hvor dronning Margrethe plejede at sende sin nytårstale fra modtageværelset i sit palæ på Amalienborg, Christian IXs Palæ, så vil kong Frederik i stedet sende sin første nytårstale fra sit eget palæ på Amalienborg, nemlig Frederik VIII’s Palæ.

»Det, vi så alle venter spændt på, det er, hvad der er i baggrunden. Det er en måde, de har mulighed for at sætte deres egen personlige accent, uden at det bliver radikalt anderledes, og det lægger de jo op til at gøre med det her,« siger Sebastian Olden-Jørgensen.

Dronning Margrethe brugte sin sidste nytårstale til at videregive tronen til kong Frederik og dronning Mary. Her vinker det nye kongepar til befolkningen efter proklamationen på Christiansborg Slot.
Dronning Margrethe brugte sin sidste nytårstale til at videregive tronen til kong Frederik og dronning Mary. Her vinker det nye kongepar til befolkningen efter proklamationen på Christiansborg Slot. Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Eksempelvis havde dronning Margrethe hvide tupilakker stående til sine nytårstaler.

På samme måde forventer kongehuseksperten også, at kong Frederik vil fremvise en lignende og »oplagt hilsen til Rigsfællesskabet«.

»Hvis det er de samme rekvisitter, han bruger, så er det jo en hilsen til dronning Margrethe. Men jeg tror, det er mere naturligt, at kong Frederik skal finde sin egen stil, hvor han kan referere til sin personlige profil – det kunne være noget med sport, miljø og erhvervsliv,« lyder det fra Sebastian Olden-Jørgensen.

En ting ville give anledning til spekulationer
Det er dog endnu ikke blevet meldt ud, om kong Frederik, som traditionen foreskriver, har tænkt sig at sende nytårstalen direkte.

»Hvis den var optaget på et andet tidspunkt, ville det give anledning til spekulationer. Så jeg tror, han holder fast i traditionen, i al den stund, at han nok skal sige noget fornuftigt, for han kan jo læse op på sin tale. Det er mere, når han skal improvisere, at det kan gå galt,« siger kongehusekspert Sebastian Olden-Jørgensen.

Han forestiller sig da heller ikke, at det bliver nogen svær opgave for kong Frederik at holde sin første nytårstale.

»Det er noget, som næsten kun kan gå godt. Han har haft en fantastisk start som konge og har en høj popularitet, så han kan nøjes med en fuldstændig konventionel takketale, hvor han takker for den fantastiske modtagelse af befolkningen – og selvfølgelig nævner sin mor,« lyder vurderingen.

»Så skal han bare aflevere den oprigtigt og troværdigt, så vil alle synes, at det er skønt. Hans store styrke er jo heller ikke de ord, han siger, men hans personlighed.«

Dronning Margrethe annoncerede i sin sidste nytårstale fra sit palæ på Amalienborg, at hun ville give tronen – og dermed nytårstalerne – videre til kong Frederik.
Dronning Margrethe annoncerede i sin sidste nytårstale fra sit palæ på Amalienborg, at hun ville give tronen – og dermed nytårstalerne – videre til kong Frederik. Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

Kong Frederik har allerede selv slået fast i sin bog 'Kongeord', at han er fortrøstningsfuld omkring, at han nu skal overtage sin mors nytårstale.

'Det skal nok gå. Hun havde sin facon, jeg har min. Der er ingen regler for, hvad en nytårstale skal indeholde, og hvordan den skal fremføres,' lyder det fra kong Frederik i bogen.

Her fortæller han dog også, at han selvfølgelig nok – på 'myndig og værdig' vis – skal dele sine tanker om året, der gik, og året, der kommer i Rigsfællesskabet og Kongehuset.

'Meget mere ved jeg ikke lige nu. Dog tør jeg godt love, at man vil høre mig udtale ordene 'Gud bevare Danmark',' siger han.

B.T. har været i kontakt med Kongehuset, der ikke har ønsket at kommentere planerne for nytårstalen yderligere.

Herunder kan du høre seneste afsnit af B.T.s royale podcast 'Kongehuset bag kulissen' - eller find det der, hvor du hører podcasts.