USAs indgriben i Venezuela og tilfangetagelsen af Venezuelas præsident, Nicolás Maduro, har skabt overskrifter verden over – og stor debat i Danmark.
Især da USAs præsident Donald Trump slog fast, at USA »absolut har brug for Grønland,« ikke afviser militær magt og heller ikke udelukker at gå ind i flere lande.
Men politisk kommentator på B.T., Joachim B. Olsen, tager det med ro:
»Først og fremmest synes jeg ikke, der er noget bekymrende ved, at USA går ind i Venezuela,« indleder han.
»Så længe det er banditter som Maduro og Gaddafi, så er det jo fint,« tilføjer han
Han peger på, at USA i årtier har betragtet Sydamerika som sin interessesfære.
»Der er sådan set ikke noget nyt i, at USA agerer i forhold til Sydamerika. Det er sket mange gange før, at de er gået ind der,« siger Joachim B. Olsen og fortsætter:
»Det er en politik, som både republikanske og demokratiske præsidenter har fulgt i mere end 100 år. USA vil bare have styr på sin baghave.«
Flere juridiske eksperter har imidlertid været stærkt kritiske overfor, at præsident Donald Trump har handlet uden Kongressens godkendelse og i strid med folkeretten.
Juraprofessor Oona Hathaway kalder i det amerikanske tidsskrift The New Yorker både angrebet for 'bekymrende' og 'skræmmende'.
Men ifølge Joachim B. Olsen har USA ikke ligefrem for vane at lade internationale spilleregler stå i vejen.
»Der er stor kritik internt i Kongressen, ja. Men præsidenter har gjort det før - også dem, der i dag kritiserer Trump. Og så må man huske på, at der heller ikke var nogen FN-resolution, da USA gik ind i Serbien i 90erne, og heller ikke da de gik ind i Libanon.«
Bør danskerne så ikke netop være bekymrede for, at Grønland bliver Trumps næste mål?
»Jeg hører ikke til dem, der tror, at der kommer en invasion af Grønland. Men Trumps retorik er anderledes, fordi han har svært ved at skelne mellem venner og fjender. Det er nyt.«
Så du mener, at det mere bare er hård retorik, når Trump siger, han vil have Grønland?
»Ja, det er det. Det er skadeligt og stærkt provokerende. Det er latterligt, at Trump lægger sådan ud,« afslutter B.T.s kommentator.
Hør mandagens afsnit af B.T.s debatpodcast, Borgerlig Tabloid, hvor Joachim B. Olsen diskuterer situationen med leder af Radikale Venstre og tidligere udenrigsminister, Martin Lidegaard.
Lyt til afsnittet i Spotify, Apple Podcast eller ved at trykke 'lyt' herunder:


