Mange virksomheder i Europa har været lammet mandag. 

Hackere har forsøgt at trænge ind hos forskellige virksomheder i flere lande, og nu kommer den norske justitsminister Astri Aas-Hansen med en direkte opfordring til de norske virksomheder.

Her gør hun det klart, at norske virksomheder skal gennemgå deres sikkerhed omgående.

Det skriver norske TV 2.

»At styrke den digitale sikkerhed i alle brancher er noget af det vigtigste, som både virksomheder og enkeltpersoner bør gøre for at være bedst muligt forberedt på dagens trusselsbillede,« siger Aas-Hansen til mediet.

Hele 13 lande blev ramt af hackerangreb mandag, hvor køleskabe og frysere blev hacket i supermarkeder i flere europæiske lande, ligesom fem danske virksomheder også har været ramt af hackerangreb.

I Belgien blev mere end 60 butikker over hele landet ramt, hvilket resulterede i store tab af madvarer.

I oktober blev hundredvis af franske frysere udsat for et cyberangreb, skriver det norske erhvervsmedie E24.

Hackere fik her kontrol over software, der kan styre temperaturen på hvidevarer, lyder det.

Og det førte altså til brande og til, at madvarer for flere millioner euro skulle smides ud.

En ekspert slår fast, at hackerne må have fået hjælp af nogen, der kendte godt til den hardware, der blev hacket.

Det kan du læse mere om her.