Det er blevet kaldt en bombe under Donald Trump, at den amerikanske højesteret fredag stemplede præsidentens vidtrækkende straftold som ulovlig.

Men Trump har øvrige og lige så verserende udfordringer på det amerikanske aktiemarked, som de seneste måneder er blevet udmagret i rekordfart.

Ifølge data fra London Stock Exchange Group har investorer flyttet minimum 75 milliarder dollar ud af Wall Street til markeder i Europa og Asien i løbet af de seneste seks måneder.

Af dem er 52 milliarder blevet trukket ud siden årsskiftet, skriver Reuters.

»Jeg har haft mange samtaler med velhavende investorer i USA i år. Alle taler om at investere mere i udlandet, fordi de ser de udenlandske markeders performance i dollar, og de siger: 'Wow, jeg går glip af det her',« fortæller Gerry Fowler, chef for europæisk og global strategi hos UBS, til Reuters.

Derudover er det også tvivl om kunstig intelligens har sat en dæmper på investeringslysten i amerikanske tech-virksomheder.

Reuters skriver, at investorer i stedet har vendt blikket mod de traditionelle industrivirksomheder og forsvarsindustrien, som ofte er listet på aktiemarkeder andre steder end USA - for eksempel Tyskland, Storbritannien, Schweiz og Japan.

Det var en stor mavepuster for Donald Trumps toldøkonomi, da højesteret erklærede den omfattende straftold, som blandt et utal af øvrige lande også ramte Danmark, for ulovlig.

Donald Trump har selv advaret om, at det ville ende i kaos, hvis højesteret endte med at tage netop den beslutning, da man kan ende med at skulle betale de mange milliarder, som der allerede er inddrevet i straftold tilbage til de respektive lande.

Som modsvar indførte Trump senere fredag i stedet en ny global straftold på ti procent under anden lovgivning - et es i ærmet, mener B.T. udlandsredaktør. Læs mere om det HER.

Og lørdag varslede Trump så, at han hæver tolden med yderligere fem procent på varer fra hele verden - altså en global told på i alt 15 procent.