FC København sluttede sæsonen af med et skidt nederlag i Randers.
2-1 tabte københavnerne, der måtte nøjes med bronze.
Samtidigt blev ærkefjenderne fra Brøndby mestre for første gang i 16 år.
Men det gør hverken fra eller til for FCK-backen Nicolai Boilesen, der selv har en fortid på Vestegnen.

»Tabellen lyver ikke. Det er dem, der har skaffet flest point. Så længe det ikke er os, der vinder guldet, kunne jeg ikke være mere ligeglad, om det er i Herning eller i Brøndby. For mig er det som at vælge mellem pest eller kolera. Jeg vil helst ikke noget af det,« siger han adspurgt af B.T.
Han var ikke imponeret over spillet fra gæsterne.
»Det er en god symbolik for vores sæson. Vi har præsteret stabilt og med flot fodbold i mesterskabsspillet i otte ud af ti kampe. To kampe har været langt under niveau i Herning og i dag,« lyder det.
På trods af et fint pointsnit i mesterskabsspillet har det været en frustrerende sæson for københavnerne, der snildt kunne have spillet med om guldet, når man kigger på pointantallet i toppen af Superligaen.
»Set over en hel sæson tror jeg, at det, der frustrerer os mest, er, at mesterskabet er med så lavt et pointsnit, så var den 'up for grabs' rimelig billigt i år, men vi har kæmpet i hele sæson. I oktober tror jeg, vi lå nummer 11, og det er ikke en undskyldning, men vi har været mere stabile i mesterskabsspillet. Og det hæfter jeg mig ved,« siger han og tilføjer:
»Vi slår alle hold, når vi rammer vores topniveau. Men vi har ramt det for få gange, og vores bundniveau har været for lavt. Tabellen lyver ikke, vi har været det tredjebedste hold i år.«
Boilesen håber dog ikke helt, at han skal på sommerferie endnu.
Tirsdag udtager landstræner Kasper Hjulmand de 26 mand, der skal til EM. Og her håber Boilesen at være iblandt.
»Nu må vi se. Jeg ved, det bliver udtaget i morgen, og mere ved jeg ikke. Jeg sidder foran tv'et ligesom andre, og så må vi se, om jeg har ferie, eller om jeg skal pakke tasken.«
Mathias Greve og Marvin Egho stod for Randers' mål, mens indskiftede Viktor Fischer fik reduceret for FCK.