Mange vil gerne testes op til jul, men køen til Odenses mest centrale teststed ved Flakhaven er exceptionel lang onsdag.
Heldigvis er der mange andre steder i Odense, hvor du kan blive testet for corona. Vi har her samlet et overblik.
Anbefalingen lyder, at hvis du er nærkontakt eller har symptomer, så skal du PCR-testes, men ellers kan en vatpind i næsen klare det i form af en kviktest.
I alt er der ni testcentre i Odense Kommune ifølge Region Syddanmarks hjemmeside.

I kommunen er der seks hurtigtestcentre, som drives af Carelink, og hvor der holdes åbent onsdag og torsdag inden jul:
Ørbækvej 101, 5220 Odense SØ
Næsby Hallen, Maylandsvænget 9, 5270 Odense N
Rismarksvej, Rismarksvej 80, 5200 Odense V
Sanderum, Falen 200, 5250 Odense SV
Vollsmose Torv, Risingsvej 132 C, 5240 Odense NØ
Flakhaven, Vestergade 15, 5000 Odense C
Der findes to steder i Odense, hvor du kan få pcr-test. Allerede mandag kunne B.T. dog fortælle, at det ikke er muligt at bestille en PCR-test inden jul i Odense.
Vollsmose Torv, Risingsvej 132, 5240 Odense NØ
Billedskærevej 15, 5230 Odense M
Lørdag og søndag kan du også blive PCR-testet på Skulkenborg 1 i centrum af Odense. Her og i Vollsmose er der mulighed for walk-in - hvis du tør tage chancen.
På juleaftensdag d. 24. december er kun tre testcentre åbne i Odense. Det eneste hurtigtestcenter, der holder åbent er testcenteret på Ørbækvej.

