Advokat Thomas Bøgholm fra Odense er oprørt.
Ja, han er faktisk godt gammeldags vred. Så vred, at han vil stille sit advokatkontor til rådighed for en række forældre, der ligesom han selv er stærkt utilfredse med EF Education First – Danmark (EF), der sælger dyre highschool-ophold.
»De er ikke fair. Jeg synes ikke, at deres måde at gøre tingene på er i orden. Det er dét, der trigger mig,« siger Thomas Bøgholm.
I mandags modtog han nemlig ligesom en række andre forældre en mail fra EF, der fik ham til at fare i flint.

I mailen ville rejsearrangøren bare lige gøre opmærksom på, at selv hvis EF selv aflyser de dyre highschool-ophold på grund af coronakrisen, kan kunderne ikke få refunderet så meget som én krone af de ofte over 100.000 kroner, som forældrene har forudbetalt for at sende deres børn af sted på drømmeopholdet i USA efter sommerferien.
I stedet bliver de tilbudt at ombooke til året efter eller at få en voucher – altså et gavekort, som den nærmeste familie – ikke andre – kan bruge på andre sprogrejser eller uddannelsesophold med EF.
Det vil Thomas Bøgholm ikke finde sig i.
Hans 15-årige datter Ida-Marie skal ifølge aftalen med EF starte på et highschool-ophold i Wisconsin i USA med ankomst i slutningen af juli i år. Værtsfamilien er fundet, og highschoolen forventer at åbne efter sommerferien.

»Jeg har fuld forståelse for, at coronakrisen kan betyde, at EF må aflyse. Lige nu er der jo indrejseforbud til USA. Men her stopper forståelsen så også. For hvis de ikke kan levere den vare, jeg har købt, skal jeg og de andre forældre selvfølgelig kunne få penge refunderet,« siger han.
Forbrugerrådet Tænk er enig i den vurdering. Det sagde rådets vicedirektør, Vagn Jelsøe, tirsdag til B.T., da en anden forælder forsøgte at råbe EF op.
Thomas Bøgholm har forudbetalt godt og vel 60.000 kroner.
De to sidste rater på i alt ca. 50.00 kroner har han tilbageholdt, indtil der er klarhed om, hvorvidt hans datter kan komme afsted til USA til sommer.

Thomas Bøgholm har skrevet til EF, hvordan han ser på sagen, og han understreger, at han er parat til at stå i spidsen for et fælles sagsanlæg mod EF, hvis bureauet fortsat nægter at refundere de store forudbetalinger.
Han er med en advokats velovervejede ord 'en smule ophidset' over EF's foreningsmoral.
I fredags skulle næste rate nemlig betales. En del forældre var utrygge. For hvad nu hvis highschool-opholdet bliver aflyst på grund af corona-udbruddet? Ville de så kunne få deres penge retur?
Flere henvendte sig til EF for at få det afklaret, men fik ikke noget klart svar. Før mandag, hvor de modtog mailen fra EF, altså efter de havde betalt raten. Svaret var entydigt: Det kunne de ikke!
»Jeg er glad for, at jeg tilbageholdt raten på 28.000. Det var der mange, der ikke gjorde,« siger Thomas Bøgholm, der er medlem af en Facebook-gruppe for forældre, der ligesom ham har købt et highschool-ophold til deres børn gennem EF.
Gruppen har 230 medlemmer, og vreden bobler i opslagene.
'ALDRIG nogensinde før har jeg følte mig så SNYDT og BEDRAGET, som jeg føler mig lige nu,' skriver en forældrer.
Thomas Bøgholm er mere afdæmpet i sin retorik, men mener det samme.
»Vi vil have vores penge tilbage, hvis EF ikke kan levere varen eller opsiger kontrakten, fordi vi er nogle, der tilbageholder de sidste rater. Vi er efter dansk ret fuldt berettigede til at tilbageholde de sidste rater, da der er væsentlig usikkerhed om, hvorvidt EF kan levere den vare, vi har købt,« siger han.
B.T. har tirsdag og onsdag været i kontakt med EF for at give bureauet mulighed for at svare på kritikken. EF har valgt ikke at benytte sig af den mulighed.
Thomas Bøgholm og hans datter Ida-Marie kan ikke bruge E's tilbud om at udskyde highschool-opholdet med et år til noget.
»Nej, så er hun begyndt på gymnasiet her i Odense i stedet. Hun skal ikke afbryde gymnasiet et år. Det er for hårdt socialt.«