Egentlig var planen, at Kongeskibet Dannebrog torsdag skulle ankomme til Tórshavn på Færøerne – med en vinkende dronning Margrethe ombord.
Sådan bliver det ikke.
Grundet maskinproblemer kommer skibet nemlig ikke til at forlade dansk farvand lige foreløbig, oplyser Kongehuset til B.T.
Kongehusets kommunikationsafdeling oplyser, at de tekniske undersøgelser ikke er afsluttet endnu, men at Kongeskibet Dannebrog tidligst kan ankomme til Færøerne søndag, såfremt man får udbedret problemerne.
Kongeskibet Dannebrog satte ellers kurs mod rigsfællesskabets øgruppe i det nordlige Atlanterhavet i fredags.
Men efter blot én dags sejlads måtte man vende om grundet maskintekniske problemer.
Med hjælp fra en slæbebåd blev Kongeskibet trukket tilbage til Danmark, og det har de seneste dage ligget i havnen i Frederikshavn.
Udfordringerne med at få det famøse skib til Færøerne har dog aldrig haft betydning for Dronningens tur.
»Dronningens planlagte besøg til Færøerne gennemføres fortsat,« oplyste Kongehusets kommunikationsafdeling allerede lørdag.
Dette har noget at gøre med, at dronning Margrethes rejse alligevel ikke skulle være foregået til søs.
Faktisk er det kutyme, at Dronningens rejser normalt foregår med fly.
Den plan blev dog onsdag ikke til noget, da dårlige vejrforhold har gjort, at Dronningens fly ikke kunne lande som planlagt. I stedet er det planen, at Dronningen ankommer til Færøerne torsdag.
Sikkert er det dog, at B.T. de kommende dage følger monarken rundt på Færøerne, og du vil derfor kunne læse alt om turen på bt.dk.
Hvis det da bliver sikkert at lande på Færøerne.

