Mallorca har gjort det. Og for nylig har også Venedig og Barcelona gjort det.
Nu overvejer også ferieparadiset Bali at indføre en turistskat – men på et markant punkt kan den komme til at skille sig ud.
For hvor det – set med danske briller i hvert fald – trods alt er mindre beløb, du som turist skal hoste op med, hvis du vil besøge Mallorca, Venedig eller Barcelona, kan en tur til Bali snart blive en særdeles dyr fornøjelse.
Wayan Puspa Negara – som er leder af en lokal turismeorganisation og lovgiver i den balinesiske region Badung, der dækker en del af Bali – foreslår ifølge Euronews en turistskat på op mod 100 dollar, svarende til 710 kroner.
Om dagen.
Bliver det gennemført, vil du som turist fremover skulle betale næsten 5.000 kroner for at besøge Bali i bare én uge.
Til sammenligning skal du betale mellem 32 og 53 kroner om dagen for at besøge Barcelona.
Jens Erik Rasmussen, der er journalist og har skrevet og opdateret rejsebogen 'Turen går til Bali & Lombok' gennem 30 år, tror dog ikke, en så stor turistskat har gang på jord.
»En skat på 100 dollar om dagen vil gøre Bali til et voldsomt eksklusivt sted, og mange ville miste deres arbejde, hvis man indførte en så høj turistskat,« siger Jens Erik Rasmussen til Jyllands-Posten.
Ifølge Euronews blev en turistskat i den størrelsesorden også bragt på banen af Balis guvernør, Wayan Koster, i 2023.
Sidste år indførte den indonesiske ferieø en turistskat på 10 dollar (71 kroner) ved indrejse. Der er tale om et engangsbeløb og ikke en daglig turistskat, som der nu lægges op til.