De fleste sportsfans har højst sandsynligt set det ikoniske moment, hvor Mike Tyson bider en del af Evander Holyfields ene øre af under en boksekamp.
Det var tilbage i 1997 i USA, men nu er det sket igen – denne gang ved OL i Tokyo.
Det var marokkaneren Youness Baala, der bed David Nyika fra New Zealand, da de to atleter tørnede sammen tidligt tirsdag morgen dansk tid.
Du kan se hele den kontroversielle situation fra Japan i videoen, som du finder øverst i denne artikel.

Det var i tredje runde, at Youness Baala mistede fornuften og prøvede at bide sin modstander. David Nyika fik dog vristet sig fri i tide uden skader på øret.
Den 25-årige bokser fra New Zealand satte efterfølgende nogle ord på oplevelsen.
»Så du det? Det tror jeg ikke, at dommeren gjorde. Den ene var ellers tæt på. Men han fik ikke en ordentlig mundfuld og sikkert kun smagt en masse sved.«
Den bidte bokser vandt kampen med overbevisende 5-0, og han er nu klar til kvartfinalen i sværvægt, hvor Uladzislau Smiahlikau fra Hviderusland venter.
Youness Baala har endnu ikke kommenteret på sit forsøg på at bide modstanderen midt under kampen.
Det vides heller ikke, om han kan risikere en straf for episoden. Mike Tyson fik karantæne fra sporten, da han havde fat i Evander Holyfield i 1997.