»Hvordan kan han få lov til at blive ved?«

Det spørgsmål er der formentlig mange, der stiller sig selv, hvis man har læst med i B.T.s dækning af 'manden på den sorte cykel.'

Men til trods for at der ligger et hav af sager, og at mange kvinder fortæller om voldsomme oplevelser med alvorlige følger, vil det næppe føre til en straffe sag.

Det vurderer forsvarsadvokat Erbil Kaya.

»Rent politimæssigt og strafferetligt er mulighederne minimale,« lyder advokat Erbil Kayas faglige vurdering overfor B.T.

Advokaten udtaler sig generelt og ikke på grundlag af den konkrete sag.

Her er et sløret billede af 'manden på den sorte cykel', der er 26 år i dag.

Sagen er, at der ifølge B.T.s oplysninger ligger tæt på 100 sager på mandens navn. Det lader dog ingenlunde til at have sat en stopper for ham.

Det seneste eksempel, B.T. kender til, skete så sent som dette forår.

Ifølge advokaten er der en oplagt forklaring.

»Efter min vurdering er det først og fremmest et ressourcemæssigt spørgsmål. Politiet ville skulle bruge midler på at efterforske, indhente beviser og finde frem til personen,« siger Erbil Kaya og tilføjer:

»Hvis der ikke er sket noget fysisk med kvinderne, er det måske ikke det mest prioriterede område for politiet, som i forvejen slås med ressourcer, hvor man ikke har tid til at gå i dybden med sager.«

Han påpeger, at det også kan skyldes intern koordinering i politiet.

Flere kvinder har fortalt til B.T., at de identificerede 'manden på den sorte cykel' enten ved at oplyse hans navn og/eller give et billede af ham, da de anmeldte hans gerninger.

Men det har ikke nødvendigvis hjulpet noget, vurderer Erbil Kaya.

»Ofte skal politiet stadig gå ind og finde ud af, om den pågældende person har været til stede på det tidspunkt, kvinden siger. Vi ser ret ofte, at vidner måske kan huske forkert eller komme til at sammenblande mennesker.«

En lang række kvinder har kontaktet B.T., siden vi første gang beskrev 'manden på den sorte cykel'. De mener alle at være blevet chikaneret af den 26-årige. 

Dog vurderer advokaten, at de fleste af disse slags sager hører under ordensbekendtgørelsen.

»Det vil ligge under bagatelgrænsen for det strafferetlige område, og derfor er det en særlovgivning, som hedder ordensbekendtgørelsen,« lyder det fra advokaten, som slår fast:

»Det vil kræve ret mange bøder, før det vil føre til en fængsling.«

Ifølge vores oplysninger ligger der omkring 80 sager på ham. Er det mange?

»Ja, det er selvfølgelig mange, men det kommer an på, hvad det er for sager. Der er forskellige grader af at forulempe andre.«

Der er også tilfælde, hvor kvinder har været udsat for fysisk tvang, hvor han for eksempel har stukket sin tunge ind i en kvindes mund, men det har heller ikke ført til noget efter anmeldelsen. Hvordan kan det være?

»Jeg tror igen, at spørgsmålet om ressourcer spiller ind. Det her med at skulle lave efterforskning på noget, der strafferetligt ligger i den milde ende. Sådan noget som gadeuorden og ulovlig tvang giver lidt i straf.«

Hvad vil det kræve at få stoppet ham?

»Der er to muligheder. Det ene er, at få ham indlagt på en psykiatrisk afdeling, så han kan få den fornødne behandling. Den anden er varetægtsfængsling på baggrund af strafferetlige forhold og derfra lave en mentalundersøgelse af vedkommende.«

Ifølge Erbil Kaya kan politiet desuden – hvis en person gentagne gange begår lignende handlinger – overveje en tvangsindlæggelse på såkaldte 'røde papirer', hvis betingelserne i psykiatriloven er opfyldt.