Amerikanerne både elsker og hader Sydney Sweeneys optræden. 

Uanset om det er på film, i reklamer eller som senest på den røde løber til Varietys Power of Women galla, hvor hun dukkede op i en kjole, der ifølge kritikere ikke overlod nok til fantasien.

I kommentarfeltet til Sweeneys eget Instagram-opslag fra gallashowet roste nogle følgere efterfølgende hendes modige kjolevalg, mens andre mente, at outfittet var  af den karakter, der seksualiserer kvinder mere end at styrke dem.

Som B.T. skrev lørdag fortsatte diskussionen også i flere medier. Mens Magasinet Elle og People kaldte kjolevalget for ‘sensuelt’ og ‘dristigt’, mente andre, hun afslørede ALT for meget.

Så meget at Fox News nu viser den 28-årige skuespiller i den meget omtalte kjole med en sort bjælke over brysterne.

Dagen før Sydney Sweeney mødte op på den røde løber i sin gennemsigtige sølvkjole, gav hun et interview til radioværten, Julia Cunningham.

Her indrømmede hun, at hun har været 'vant til' at blive seksualiseret siden sin gennembrudsrolle i tv-serien 'Euphoria'.

»Sådan har det været siden ‘Euphoria’, så jeg er efterhånden vant til det,« forklarede Sweeney til Cunningham i et interview på mediet SiriusXM.

Den meget omtalte sølvkjole er blot det seneste skud på stammen af optrædener, der har bragt skuespilleren i rampelyset for andet end hendes roller i film og serier.

I august måned lavede hun en reklame for jeans-mærket American Eagle, som fik nogle til at kritisere hende for upassende antydninger af hendes gener og race, fordi ordene ‘genes’ og ‘jeans’ lyder ens på engelsk.

"Good Jeans" kampagnen fra jeans-mærket American Eagle er blevet skældt ud for at være racistisk.
"Good Jeans" kampagnen fra jeans-mærket American Eagle er blevet skældt ud for at være racistisk. Staff/Reuters/Ritzau Scanpix

Anklagen lød, at reklamen har racistiske undertoner og vækker tanker om hvidt overherredømme og racerenhed, skrev The Guardian blandt flere medier efterfølgende.

Mens kritikken af den gennemsigtige kjole nu mest kommer fra konservative kommentatorer, som for eksempel talkshowværten Megyn Kelly, så var det venstrefløjen i USA, der hævede øjenbrynene over American Eagle-reklamen.

Rapstjernen Doja Cat delte for eksempel en video på det sociale medie TikTok, hvor hun gjorde grin med reklamen.

Også i 2023 fik Sydney Sweeney opmærksomhed. Dengang var hun hyret til at optræde i en musik-video for Rolling Stones nummeret Angry. 

I videoen vrider hun sig på bagsædet af en cabriolet, hvilket dengang fik Billboard til at citere en bekymret Damon Albarn for at sige:

»Jeg lyttede til deres (Rolling Stones', red.) nye sang og så denne forfærdelige musikvideo, der viste dem på forskellige stadier af deres liv på billboards. Mens den unge kvinde blev objektiviseret,« sagde Blur- og Gorillaz-forsangeren dengang.

Sydney Sweeney afviste dog pure kritikken og sagde ifølge Billboard:

»Et af de spørgsmål, jeg får, er: 'Er du feminist?' Jeg finder styrke ved at omfavne den krop, jeg har. Det er sexet og stærkt, og jeg synes ikke, der er noget galt med det. Jeg er med i en Rolling Stones-video. Hvor cool og ikonisk er det? Jeg følte mig så godt tilpas. Alle bevægelserne, alt jeg lavede, var alt freestyle.«

I et interview med The Hollywood Reporter jokede hun så sent som i sidste weekend med, at hun godt kan lide at chokere og kun bliver glad, når folk overrasket spørger: ‘Gør Sydney Sweeney dét?’

Interviewet handlede om hendes mange forskellige roller på film og tv. Men svaret kan måske også forklare, hvorfor hun vælger, som hun gør, når hun går på den røde løber eller siger ja til reklamer:

»Det er spændende at udfordre mig selv, så jeg leder efter ting, der udfordrer mig på nye måder eller begejstrer mig på nye måder.«