Farvel, adieu, på gensyn. Ses vi mon igen? BT takker af med EM-slutrundens sidste gennemgang. Denne gang med kvindeskub og rumænske chok-dommere.

Se her. Se på billedet. Her sad han. Fejedrengen, der var ved at sende Danmark i EM-finalen.
I husker ham måske fra de døende sekunder af EM-semifinalen mod Sverige, hvor han hjalp Jannick Green med at få bolden hurtigt, så Lasse Svan kort efter kunne udligne i sidste sekund og fremtvinge omkamp. (Det vakte opsigt i Sverige. Vidste du, at man i Sverige kalder en bolddreng for en ’bollkalle’? Næh? Heller ikke jeg. Altså, tal da pænt.)
Nå, det var lidt et sidespor. Eller var det? Det, jeg prøver at sige, er, at stolen reelt var det tætteste, Danmark kom på en EM-medalje. Franskmændene var for stærke i søndagens bronzekamp. Det blev til et dansk 29-32-nederlag, mens Spanien vandt guld ved at slå ’bollkalle’-nationen og vores onde ånd fra semifinalen.
EM er med andre ord overstået, et færdigt kapitel I sin første slutrunde som dansk landstræner fik Nikolaj Jacobsen en 4. plads, inden der skal bygges op til VM på hjemmebane næste år. Eller som en nordjyde ville sige det: røvtur på æ’ fjerdeplads’e!
LÆS LANDSTÆRNERENS REAKTION EFTER KAMPEN
Det kunne snildt have blevet til bronze, og selvom det er sportens dårligste undskyldning at pege fingre af dommerne, må man give Danmark ret i, at det var ret slemt mod Frankrig.
De rumænske dommere var forfærdeligt ringe. Faktisk så ringe, at selv franskmændene stod og grinte af de obskure kendelser.
LÆS MERE OM DET HER.
Men ret skal være ret. Danmark leverede heller ikke helt, hvad de skulle mod Frankrig. Og hvad kan vi så konstatere efter dette EM? Tag BTs håndboldkommentator i hånden og følg med. LÆS KLUMMEN HER.
Slutrundens helt store samtaleemne var inden semifinalen mod Sverige Niklas Landin og den gravide kone, Liv, der kunne sende anføreren hjem når som helst. Og efter bronzekampen fik vi endnu en kuriøs historie til EM-samlingen.
Det europæiske håndboldforbund (EHF) har stanget en bøde på 4000 euro ud til DHF. Ifølge forbundet skubbede og råbte Mikkel Hansen af en kvindelig EHF-official på vej ud af hallen i pausen af semifinalen mod Sverige. Noget, han selv på det kraftigste afviser.
LÆS MERE OM DET HER.
Her i BT’s udsendte lejr har vi også længe afvist noget. Vi har længe kæmpet med et fejlskruet image internt hos de skrivende sportsjournalister ved denne slutrunde. Koryfæet Rasmus Bech fra Politiken har døbt os ’pizzadrengene’.
Vi har længe ment, at vi var mere end det. At vi var bedre. Det ville vi ikke have på os. Vi har også spist andet på denne tur. Det har vi altså! Men eh.. Da vi så var ude og spise pizza til frokost før bronzekampen, påpegede min kollega meget fair, at hr. Bech måske har haft en pointe hele vejen igennem… Rutine fornægter sig ikke, og vi skal ikke have pizza igen før år 2034.
Forhåbentlig får det danske herrelandshold dog en medalje inden da!
Det blev kun lige ved og næsten ved EM i Kroatien.
Farvel, adieu, på gensyn. Ses vi mon igen?
