Vi er for længst blevet en nation af amatør masterchefs. Men hvor finder du Aalborgs lækreste råvarer, når du nu alligevel har tænkt dig at bruge det meste af lørdagen i køkkenet?
For hvis du ligesom undertegnende er typen, der kaster dig ud i hjemmelavede marmelader, sætter pris på god kaffe og vin, ja, så er råvarerne altså vigtige.
Men hvor skal du gå hen, hvis du skal have den helt rigtige udskæring eller vin? Det guider vi dig til her.

Salling Super har længe været der, man gik hen, hvis man skulle forkæle sig selv ekstra meget en weekend. Det er det stadigvæk, selvom der siden er kommet flere supermarkeder til, der har mindst lige så meget på hjerte som Salling Super.
Især deres afdeling med kød og fisk er velassorteret, men det er egentlig på specialiteter, at Salling Super for alvor skiller sig ud, og jeg ville kunne bruge min månedsløn i krydderi- og bageriafdelingen alene.
Det er også herfra, du kan finde caviar, når den tid er over os, og det er den jo heldigvis snart.
Hvor: Nytorv 8, 9000 Aalborg

That's a damn fine cop of coffee, som agent Cooper ofte sagde det i kultserien Twin Peaks.
Og hvis du skal finde råvarerne til sådan en, er den ældste vinbutik i byen, Skjold Burne i Vejgaard, dit bedste bud.
Her finder du mange forskellige friskristede kaffer, ligesom stedet har et helt uforligneligt udvalg af te.
Hvor: Hadsundvej 12, 9000 Aalborg

Ingen tagine, ratatouille eller provencalsk løgtærte uden gode grøntsager. Og de findes heldigvis i Aalborg.
For i løbet af ugen er der flere steder i byen, hvor der er torvedage. Her kan du kaste dig over lokale råvarer og spændende specialiteter både på Frederikstorv i centrum, men også på Nørresundby Torv.
Hvad med Rocenbeck frilandskød fra Dronninglund? Eller Ost fra Vindblæs? For ikke at nævne det utal af grøntsager, du kan få, der har groet lige her i Nordjylland.
Hvor: Frederikstorv; onsdag og lørdag, Nørresundby; fredag

Restauranten Alimentum har for længst etableret sig som noget af det bedste mad, Aalborg har at byde på. Men vidste du også, de har en vinhandel?
Det er ikke sådan et sted, man går ind hver dag. For det er dyrt, men for pokker hvor er det også lækkert, og så er det en imponerende viden, man bliver mødt med i den lille butik, der ligger lige over for restauranten.
Hvor: Skråt over for Løkkegade 23, 9000 Aalborg

Hos Meny på Skalborg Bakke er selv deres frostvarer gourmet. Det er altså en butik, der ved, hvad der er godt.
Men det mest imponerende ved stedet er deres fiskeafdeling. Den er velassorteret, og så er der endda et akvarium med levende hummere.
Men også både deres vin-, øl- og kaffeafdeling er af en ganske imponerende størrelse. Og udvalget af gin er nærmest grænsende til det absurde. Alt i alt et godt sted at stoppe en fredag på vej hjem på weekend.
Hvor: Otto Mønsteds Vej 1, 9200 Aalborg