Den belgiske klub Sporting Lokeren, der i mange år havde Preben Elkjær på holdkortet, er erklæret konkurs.
Konkursmeldingen bekræfter klubbens ejer, Louis de Vries, gennem klubbens Facebook-side.
'Til min store beklagelse og sorg er jeg nødt til at informere, at vi, trods en ihærdig indsats, ikke har været i stand til at tiltrække de nødvendige investorerne i tide inden for fristerne', skriver formanden blandt andet.
Ifølge det belgiske medie HLN kæmpede klubben med en gæld på omkring fem millioner euro.
Klubben har heller ikke kunnet udbetale løn til sine spillere på grund af den skrantende økonomi.
Derfor har Louis de Vries, i samarbejde med klubbens advokater, smidt håndklædet i ringen og bliver nu tvangsnedrykket til den fjerdebedste række
Louis de Vries benytter samtidig lejligheden til at takke klubbens fans for støtte og engagement gennem tiderne.
Han beklager også, at han er nødt til at give beskeden på Facebook - men håber, folkene omkring klubben forstår, at han er for følelsesmæssigt påvirket til at kommentere konkursen yderligere.
Klubben blev grundlagt tilbage i 1923. Dens bedste resultat i den hjemlige turnering var en sølvmedalje i 1981.
En medalje, som den danske fodboldlegende Preben Elkjær var med til at vinde.
Elkjær spillede i klubben fra 1978 til 1984, hvorefter han drog videre til Verona i Italien.
Hele 190 gange optrådte Elkjær for klubben og bidrog med 98 mål.