Til fredagens omgang 'X Factor' endte dommeren Benjamin Hav ud i en pinlig brøler.
Efterfølgende afviser han dog overfor B.T., at der skulle være tale om en fejl – men han er mere vævende omkring sin støtte til trommeslageren i det udskældte band, han nævnte.

Fredag aften sendte Benjamin Hav nemlig ros til husorkesteret i 'X Factor'.
Han kaldte dem bare for The Antonelli Orchestra, selvom husorkesteret i sangkonkurrencen egentligt hedder The X Orchestra.
Derimod har The Antonelli Orchestra mistet husorkesterpladsen i TV 2-programmerne 'Toppen af poppen' og 'Vild med dans'.
Bandet blev strøget efter DRs dokumentar 'Sexisme i musikbranchen', hvor kapelmesteren, trommeslageren Claes Anthonsen, blev anklaget af flere navngivne kvindelige kunstnere for at skabe en sexistisk og ubehagelig stemning i 'Toppen af poppen'.

Benjamin Hav ved, han skiller vandene: 'Alle folk synes, det er lidt vildt'
Benjamin Hav forsikrer dog efter fjerde liveshow af 'X Factor', at han bare lavede sjov, da han forvekslede sangkonkurrencens husorkester med det udskældte TV 2-band.
»Det var noget, jeg sagde med vilje! Jeg elsker kærligt dril,« forklarer Benjamin Hav til B.T.
Faktisk er Antonelli-joken noget nær fast inventar til hans musikalske optrædener, fortæller han videre.
»I den her tid, der har været svær for Claes – nu er han jo tilbage med Helmig, og alt kører – men da han var nede og skulle rydde op i sin opførsel og alle de ting, så har jeg præsenteret alle husorkestre i Danmark som værende The Antonelli Orchestra – og så peget på trommeslageren og sagt ‘kom så, Claes!’« forklarer 'X Factor'-dommeren videre.
Den faste joke har dog også før skabt modstridende reaktioner, indrømmer han.
»Man kan godt se, at alle folk synes, det er lidt vildt, og må man det og sådan noget? Men jeg kan godt lide at drille lidt,« forklarer Benjamin Hav.
Skal man også tolke det som en støtte til Claes Antonsen?
»En støtte? Det er dril, jeg laver til dem. Jeg har ikke noget ikke at støtte Claes Antonsen for. Men i den her situation, der er det bare et prik,« forklarer Benjamin Hav.

Man kunne jo vælge – som flere har gjort – ikke at støtte ham efter anklagerne om, at han har været sexistisk overfor flere kvindelige kunstnere?
»Om jeg direkte kan give min endorsement til alle de her metoo-ting og så videre, så er jeg måske ikke den rigtige at spørge. Jeg har aldrig ligesom været i den der. Igen, jeg har tre døtre, tre søstre, tre mødre, så jeg ved ikke, hvad der er sket. Omvendt synes jeg også, at alle de der, Katinka, Pernille Rosendahl, Annika Aakjær, de er pisse seje,« lyder det fra Benjamin Hav om de kvindelige kunstnere, der stillede sig frem i DRs sexisme-dokumentar.
»Det er en kompleks ting. Lad os lave en stor artikelserie, hvor jeg kommenterer nidkært på alle episoderne!« tilføjer han med et glimt i øjet.
Elsker 'syge' jokes: 'Jeg hører til på en galeanstalt'
For samtidig sender Benjamin Hav også kærlige ord efter den udskældte trommeslager.
»Claes spiller trommer på Helmig-holdet, og jeg har en gigantisk kærlighed til hele det der hold, jeg har spillet med dem,« lyder det alligevel fra Benjamin Hav.
Så Claes er en ven også måske?
»Jeg har aldrig set ham privat på den måde, men når jeg har gæstet Thomas,« forklarer Benjamin Hav, der har samme kapelmester, Emil Falk, som Thomas Helmig.
»Så jeg har – som udgangspunkt – kun gode ting at sige om de der mennesker, jeg har aldrig nogensinde noget dårligt at sige, jeg støtter alle mennesker, ikke mindst Claes, Thomas, Drew,« opridser Benjamin Hav.

Men i første omgang er det altså bare en joke, når han forveksler diverse husorkestre med The Antonelli Orchestra, slår 'X Factor'-dommeren fast.
»Det er tit sådan, jeg gør ting: Hvilken joke kan lige bløde lidt op, så skuldrene kommer ned? Så griner man af det og tænker 'hold kæft hvor sygt', og så har vi noget at snakke om – ud fra et humoristisk perspektiv,« siger Benjamin Hav og slutter af:
»Jeg synes altid, man kan mærke mit hjerte. Og så vil der altid være ti procent, der synes, jeg hører til på en galeanstalt. Men det må de godt synes.«
B.T. har tidligere forgæves forsøgt at få et interview med Claes Antonsen om hans comeback efter sexismesagen. Læs mere om det HER.
