Det kan blive en dyr fornøjelse, hvis du gerne vil bo på Papirøen.

Salget for boliger på Papirøen er nemlig åbnet, og det kan blive dyrt, hvis du vil have fingrene i en bolig til familien.

Den dyreste lejlighed, der ligger på salgssiden, koster nemlig 32 millioner kroner.

Men så rummer den også 5-6 værelser og ligger øverst i de op til 11 etager høje boligblokke, der opføres.

Der er også mindre lejligheder med et par værelser, hvor prisen er billigere. En 3-værelses lejlighed vil koste 7,9 millioner kroner at flytte ind i. Det er den billigste af lejlighederne, der udbydes, ifølge salgssiden.

Salget skydes officielt i gang i den kommende weekend, men halvdelen af lejlighederne er allerede solgt eller reserveret, skriver Politiken.

Papirøen udvikles ligenu til et nyt bykvarter, hvor der opføres ejerboliger, almene boliger, hotel, parkeringskælder, nye grønne arealer og markedshaller til butikker, restauranter, caféer og kulturliv.

Som en del af det omfattende byggeri opføres der også Vandkulturhuset, kombineret med svømmehal, kulturhus og havnebad.

Det forventes, at både Vandkulturhuset og resten af det omfattende byggeri på øen står klar i 2024.