Medina har haft varierende held som investor.

Men nu er den 42-årige popmusiker sprunget ud i sit helt eget iværksættereventyr – og det er intet ringere end et spirituelt univers for børn.

Medina har ikke mindst udgivet tre børnebøger samt plakater under sit nye univers Happy Bomi, som i weekenden slår dørene op for en børnecafé i Hørsholm.

Det beskrives som 'et magisk børneunivers fyldt med lys og nærvær', og det spirituelle aspekt er ikke til at tage fejl af.

Medina har udgivet de tre første af otte børnebøger. Blandt andet 'Happy Bomi & Miri lærer at heale'. Foto: PR / Happy Bomi
Medina har udgivet de tre første af otte børnebøger. Blandt andet 'Happy Bomi & Miri lærer at heale'. Foto: PR / Happy Bomi

'Sammen med Happy Bomi bruger vi healing til at finde vores indre lys, der kan bringe trøst og glæde til hele familien,' står der eksempelvis på plakaterne på væggene i cafeen, som Medina viser frem på Instagram.

»Jeg er ret stolt,« skriver hun blandt andet her forud for åbningen.

Den første af popsangerens børnebøger har fået titlen 'Happy Bomi & Miri lærer at heale', ligesom hovedkaninen Happy Bomi også skal lære den spirituelle teknik 'tapping'.

'Bogen inviterer børn og voksne til at udforske nærvær og indre lys og til at opdage, hvordan vi alle kan hjælpe hinanden. God læselyst og opdagelse af healingens magi,' skriver Medina blandt andet som forord i den første børnebog.

B.T. forsøger at få en kommentar fra Medina.

Popmusikeren fortalte dog allerede i sommer om sine planer om at åbne en spirituel børnecafé til modemagasinet Elle.

Her forklarede Medina, at selv om mange nok vil mene, at det er noget 'hippiepis', så vil hun lære fra sig af de spirituelle teknikker, hun selv dagligt øver med sine to små sønner, toårige Elliot og treårige Tyler.

»Der vil være jordforbindelsessensorer i gulvtæpperne, så ens krop kan komme i allignment (balance, red.) med sig selv igen,« fortalte Medina da om planerne for børnecafeen.

Medina er kendt som musiker, men nu har hun startet sit eget spirituelle børneunivers.
Medina er kendt som musiker, men nu har hun startet sit eget spirituelle børneunivers. Claus Bech/Ritzau Scanpix

Nu er planerne så blevet realiseret, for søndag åbner Medinas holistiske børnecafé for 0-5-årige i Hørsholm – og her kan man altså også læse hendes nye børnebøger.

Medina har tidligere fortalt, hvordan hun endte med at gå til en healer, da hun følte sig fanget i sort hul. Og det besøg ændrede alt. Læs mere om det HER.