Det er efterhånden ikke for sarte sjæle at tage et kig i Nemlig.coms regnskaber.
Tirsdag kom det nemlig frem, at virksomheden kom ud med sit største underskud nogensinde - et underskud på hele 195 millioner kroner.
Og spørger man en ekspert i detailhandel, så er der flere ting, som er gået galt for Nemlig.com.
»Som jeg vurderer det, er der, hvor kæden hopper af for Nemlig.com, at de ikke har fået den omsætningsfremgang, som de havde håbet og troet på,« siger Bruno Christensen.
Alligevel har onlinevarehuset, siden åbningen i 2010, givet underskud hvert eneste år.
I regnskabsåret for 2021/2022 lød virksomhedens underskud på 155,9 millioner kroner - og dengang lød det ifølge Børsen, at det samlede tab var oppe på 548,8 millioner kroner.
Bruno Christensen peger dog på én helt særlig årsag til den manglende fremgang.
»Primært er det, at kunderne bliver væk. Der er ikke den fremgang på nethandel på dagligvarer, som Nemlig.com oplevede de første år af deres eksistens,« siger Bruno Christensen:
»Der er ingen tvivl om, at der i storbyerne og primært København er et marked for nethandel med dagligvarer. Men i det størrelsesformat, som Nemlig.com gerne vil ligge i, og være en stor landsdækkende virksomhed - den strategi holder åbenbart ikke, og derfor står de tilbage med de her økonomiske problemer i form af manglende salg og indtjening.«
I oktober måtte Nemlig.com erkende, at varehuset i Jylland ikke levede op til forventningerne og blev lukket efter blot 13 måneder.
Et varehus der påvirkede det seneste regnskab trods positiv udvikling i omsætning, lyder det i en pressemeddelelse.
»Salget i Jylland har desværre ikke udviklet sig lige så hurtigt som forventet, selvom vi med åbningen af vores nye varehus i Aarhus for et år siden bl.a. introducerede markant kortere tid fra bestilling til levering,« siger administrerende direktør i Nemlig.com Stefan Plenge og fortsætter:
»I efteråret 2023 kom vi derfor til den konklusion, at det ville tage væsentlig længere tid at opnå en volumen, der kunne retfærdiggøre omkostningerne ved at drive vores nye varehus i Aarhus, hvorfor vi valgte at flytte pakningen tilbage til vores varehus i Brøndby, hvorfra vi igen servicerer alle vores kunder i Danmark også de jyske kunder.«
Bruno Christensen: Efter din vurdering. Er fremtiden både lys og mørk på samme tid for Nemlig.com?
»Du kan sige, at fremtiden i en mindre udgave af Nemlig.com primært er omkring to eller tre store byer i Danmark - det er det, der er,« lyder det fra Bruno Christensen.
B.T. har forsøgt at få en kommentar fra Nemlig.com om deres underskud og Bruno Christensens vurdering. De har ikke yderligere kommentarer.