Daniel Agger blev fredag tildelt to spilledages karantæne efter sidste weekends infight med FC Københavns Mathias 'Zanka' Jørgensen, men Brøndby er langt fra enig i Disciplinærudvalgets kendelse.
Det fremgår af den redegørelse, Brøndby har udarbejdet som led i DBUs undersøgelse af sagen, og som blev udsendt samtidigt med kendelsen.
Her er Brøndbys vigtigste indvendinger mod en straf til Daniel Agger. (Bemærk at punkterne er forkortet af BT. Du kan se hele kendelsen og Brøndbys indvendinger i PDFen nederst i artiklen.)
De var to om det
- Brøndby mener, at det er tydeligt på TV-billederne, at Mathias 'Zanka' Jørgensen holder fast i Daniel Agger i feltet med begge hænder. Det er klubbens og Aggers klare opfattelse af situationen, at han i forbindelse med det greb, han er udsat for, forsøger at vriste sig fri ved at dreje rundt om sig selv og i den forbindelse kommer til at ramme Mathias 'Zanka' Jørgensen i hovedet med armen.
Det sker hele tiden
- Der er rigtig mange af den slags dueller i feltet i topfodbold.
- Der blev lagt en international linje af dommeren.
Brøndby IF mener, at episoden mellem Daniel Agger og Mathias Zanka Jørgensen blot var en af mange hårde nærkampe i en kamp med utrolig meget duelspil. Brøndby kan i den forbindelse nævne tre andre situationer:
- Christian Nørgaard havde en kæmpe bule i panden efter en albue fra FC Københavns Daniel Amartey, som ikke kostede et kort.
- I første halvleg kastede Mathias Zanka Jørgensen en bold i ryggen på Martin Ørnskov under et spilstop.
- Der var en situation i anden halvleg, hvor Thomas Delaney blev nedlagt uden at få frispark, hvorefter han ud fra TV-billederne at dømme liggende sparker ud efter Ferhan Hasani.
Det var ikke med vilje
- Daniel Agger sagde til pressen og til Mathias Zanka Jørgensen efter kampen, at det ikke var en bevidst handling, at han kom til at ramme Zanka.
- Zanka udtrykte det samme, da han blev interviewet til TV.
- Brøndby IF kan simpelthen ikke forstå, hvis en straf skulle kunne gives i en situation, hvor begge spillere mener, det er tilfældigheder.
Det er medieskabt
- Det er Brøndby IFs opfattelse, at den her situation er medieskabt - forstået på den måde, at der har været enorm fokus på Daniel Aggers person og den pågældende nærkamp under og efter kampen.
{embedded type="node/polls" id="33099373"}
{embedded type="node/node_file" id="33099781"}
