Derfor har Trump ikke vist sig til VM: Forventer nyt akavet øjeblik
Selvom Donald Trump har storrost USA's fodbold-VM, har han endnu ikke vist sig på stadion. Læs her hvorfor.

Selvom Donald Trump har storrost USA's fodbold-VM, har han endnu ikke vist sig på stadion. Læs her hvorfor.

Allerede dagen før første kamp udråbte Donald Trump det igangværende fodbold-VM som det bedste nogensinde.
Alligevel er han endnu ikke blevet set til en eneste kamp.
Det er der flere grunde til, lyder det fra hans folk.
Se her hvorfor – og hvorfor man forventer et nyt akavet optrin fra den amerikanske præsident, når der er fundet en ny verdensmester den 19. juli.
En lang række kendte navne som Tom Cruise, David Beckham og Leonardo DiCaprio sad klar på lægterne, da USA's landshold åbnede den amerikanske del af VM med en 4-1-sejr over Paraguay i Los Angeles 13. juni.
(Her kan du se hvilke stjerner, der ellers var mødt op)

Præsident Donald Trump var dog ikke at se nogle steder.
Inden kampen havde han ifølge Yahoo Sport ringet til USAs landshold og ønsket dem held og lykke, men han overværede ikke kampen på stadion, ligesom han endnu ikke er blevet set til nogle af de andre VM-kampe.
Ifølge Business Standard skyldes det en travl kalender.
Andrew Giuliani, der er chef for Det Hvide Hus' VM-stab, har ifølge mediet tidligere forklaret, at præsidentens politiske arbejde gjorde det svært at få tid til VM-åbningen, men at han vil følge turneringen tæt hele sommeren.
Ifølge New York Times har han også udtalt til Den britiske radiostation TalkSport:
»Men en ting ved jeg, efter at have kendt præsident Trump i nu 30 år: Forvent det uventede. Det vil ikke overraske mig, hvis vi ser ham blive mere og mere involveret i VM i løbet af turneringen.«
Og Giuliani har da også en god pointe, når det kommer til Donald Trumps aktuelle kalender.
Udover den verserende krig med Iran, er der i denne uge G7-topmøde i Evian i Frankrig, hvor Donald Trump mødes med toppolitikere fra lande som Frankrig, Tyskland og Storbritannien for blandt andet at drøfte krigen i Ukraine.

Derudover har han brugt tid på at fejre sin 80-års fødselsdag med et stort kampsportsstævne i Washington, ligesom han den 14. juni brugte sit sociale medie Truth Social på at lykønske New York Knicks med deres basket-mesterskab.
Han har heller ikke helt glemt det amerikanske fodboldlandshold.
Efter åbningssejren over Paraguay skrev han således på Truth Social:
»Tillykke til Team USA med deres store sejr, 4-1 over et rigtig godt Paraguay-hold. Fortsæt det gode arbejde.«
Årets VM-finale afholdes den 19. juli i New Jersey.
FIFA-chef, Gianni Infantino, fortalte allerede i januar, at han forventede, at Donald Trump vil være til stede og præsentere VM-trofæet.
Og det er her, det kan blive akavet.
Da man sidste år varmede op til VM med et VM for klubhold, gjorde Donald Trump sig særligt bemærket, da han under de britiske mestre, Chelseas fejring blev hængende på scenen sammen med spillerne.

USA Today berettede, hvordan flere af spillerne undrede sig over, hvorfor Donald Trump ikke forlod scenen.
Et sådan akavet øjeblik kan altså opstå igen den 19. juli.
Den britiske radiostation Talksport erfarer, at FIFA ikke har nogen problemer med, at Donald Trump kommer til at overrække VM-trofæet direkte til det vindende holds anfører og bliver i midten af det hele under fejringen.
Mediets kilder i Det Hvide Hus er overbeviste om, at Donald Trump vil gøre det præcis på samme måde som under klub-VM sidste år.