Vildt lange ventetider på telefonlinjen til kundeservice og totalt regning-kaos.
Det er de oplevelser, der går igen og igen i den eksplosion i skrækanmeldelser, som kunder hos Norlys har fortalt om hos Trustpilot.
En ekspert i forbrugerrettigheder fortæller nu, hvad du skal være særligt opmærksom på, hvis du er ramt af samme problemer hos telegiganten.
»Det er vigtigt som kunde at vide, hvad man har ret til, når man er utilfreds med en leverandør som Norlys, og derfor er dokumentationen vigtig,« siger Christian Sand, der er forbrugerpolitisk seniorrådgiver hos Forbrugerrådet Tænk.
Lad os starte med at se på de problemer kunderne har med regninger fra Norlys.
Hanne Damsgaard har fortalt i B.T., hvordan hun får regninger tilsendt, selvom hun i september opsagde sin aftale med telegiganten.
Og kundedirektøren hos Norlys, Kathrine Forsberg, har da også erkendt, at der ved en fejl er sendt forkerte regninger til kunderne.
To vigtige ting
Når det gælder opsigelser eller ændringerne i ens aftale med Norlys, eksempelvis om valget af tv-pakke, er der to ting man skal være opmærksom på, vurderer Christian Sand.
»For det først er det godt at have bekræftet på skrift, at man har lavet en opsigelse eller ændring i sit abonnement, og her er det også vigtigt at oplyse datoen,« siger han og tilføjer:
»Det stiller én bedre, end man fortæller, at der er en mundtlig aftale i forbindelse med et opkald til kundeservice.«
For det andet er det vigtigt at se på, om man rent faktisk stadig får den vare fra Norlys, man egentligt har afmeldt eller bedt om at få ændret.
»Hvis man fortsætter med at få de tv-kanaler eller fibernet, man egentligt har afmeldt, så kan regningen desværre blive efteropkrævet med rette. Derfor er det vigtigt at holde øje med, at man ikke længere får den ydelse, man har opsagt,« siger Christian Sand.
Får man ikke varen, man har fået en regning for, og man kan bevise datoen for opsigelsen, står man altså meget stærkere i forhold til at få annulleret regningen.
Lange ventetider
Og så er der kunder som Bente Ytzen, Andrea Keller og Jeanette Sørensen, der har haft store problemer med kundeservice.
De melder om lange ventetider hos kundeservice samt, at mundtlige aftaler ikke er blevet overholdt.
Christian Sand gør opmærksom på, at der ikke er regler for, hvor lang tid, man skal vente i telefonkø, men det et god skik, at det bliver oplyst, hvor lang telefonkøen omtrent forventes at være, når man ringer.
Sender man spørgsmål eller opsigelser på skrift har Forbrugerombudsmanden dog sat en maksimal tidsramme for, hvor lang tid kunden skal vente på svar.
»Som forbruger bør du kunne forvente at få besvaret og behandlet din forespørgsel eller reklamation inden for rimelig tid, hvilket ifølge Forbrugerombudsmanden er maksimum 14 dage,« siger han og tilføjer:
»Derefter kan man tale om, at det er i strid med god skik i markedsføringsloven, og virksomheden kan i sidste ende få et påbud.«