»Det er ganske enkelt uden fortilfælde«. 

Sådan lyder det torsdag aften fra Jesper Boysen, der er administrerende direktør i kæden Power.

Elektronik- og hvidevarekæden har politianmeldt Elgiganten for i hele 92 tilfælde at have sat en vare til salg med en falsk førpris eller for slet ikke at have oplyst før-prisen, som man ellers skal.

Jesper Boysen fortæller nu, hvorfor de startede den her efterforskning af konkurrenten. 

5. september rettede Power via sin advokat henvendelse til Elgiganten, fordi kæden havde fundet ud af, at der var tilbud, hvor Elgiganten ikke overholdt markedsføringsloven.

»Vi gjorde Elgiganten opmærksom på det, vi mener, er en ulovlig kampagne, og de fjernede den og begrundede det med, at der var tale om en menneskelig fejl,« siger han og tilføjer:

»Men det vi har opdaget her, er i så voldsom en grad, at det umuligt kan være en menneskelig fejl. Nok mere en strategi, og det reagerer vi på.«

Men det er jo detektivarbejde, I har lavet over for en konkurrent?

»Det kan ikke være rigtigt, at markedslederen i form af Elgiganten, der jo egentligt burde være det gode eksempel, ikke er det. Nok er nok, og jeg kan da ikke gå ud og politianmelde, før jeg har mine fakta i orden,« siger han.

Therese Røsland Skov, der er pr- & kommunikationsspecialist i Elgiganten, vil ikke endnu forholde sig til politianmeldelsen.

»Vi har først fået henvendelsen fra dem sidst på dagen (torsdag red.), så vi skal lige have mulighed for at se ordentligt på det i morgen, før vi eventuelt kommer med en udtalelse,« skriver hun i en sms torsdag aften.

Vil du gerne bruge dine penge fornuftigt? Så få dine sparetips hver uge i B.T.s podcast 'Spar kassen'.

Lyt hos Apple Podcast, Spotify eller ved at klikke play herunder.